Majówka 2022 coraz bliżej. W jakie dni wypada i jak ją spędzić? Podpowiadamy
Do majówki 2022 jest już coraz bliżej. Już teraz warto zaplanować sobie ten czas i pomyśleć o tym, jak go spędzić. Można też pomyśleć, czy nie warto byłoby wziąć kilka dni wolnego i w ten sposób mieć 9-dniowe wakacje w majówkę 2022. Nawet jeśli nie zdecydujemy się na takie rozwiązanie, możliwości spędzenia długiego majowego weekendu mamy naprawdę sporo. Szczególnie, że prognostycy zapowiadają doskonałą pogodę na majówkę 2022 w Polsce.
Długi weekend majowy w 2022 roku rozpocznie się w sobotę 30 kwietnia i potrwa do wtorku 3 maja, przy czym poniedziałek nie jest dniem wolnym od pracy.
Pomysły na majówkę 2022. Pięć najbardziej niezwykłych miejsc w Polsce, których możesz nie znać
Długi majowy weekend to od lat okazja do tego by wyskoczyć na łono natury i odpocząć od pracy oraz szkoły. Wiele osób tradycyjnie spędzi majówkę 2022 nad morzem albo w górach. Warto też odkryć kilka mniej znanych skarbów turystycznych naszego kraju. Poniżej przedstawiamy pięć niezwykłych destynacji turystycznych na majówkę 2022:
Kolorowe jeziorka w Rudawach Janowickich: to cztery barwne zbiorniki wodne znajdujące się u podnóża Wielkiej Kopy na Dolnym Śląsku. Powstały one w miejscu nieczynnych już wyrobisk niemieckich kopalni. Miejsce jest wyjątkowe nie tylko w skali kraju. W 2011 roku kolorowe jeziorka zajęły trzecie miejsce w plebiscycie na 7 Cudów Polski National Geographic Traveler, a wiele osób uznaje je za najpiękniejszy rejon Rudawskiego Parku Krajobrazowego.
Kanał Elbląski: to wyjątkowo piękne miejsce warte zobaczenia ze względu na malownicze położenie, w plebiscycie Rzeczpospolitej w 2007 roku został uznany za jeden z siedmiu cudów Polski. Kanał ma długość ok 151 km i jest najdłuższym kanałem żeglownym w Polsce. Zasługuje na uwagę, ponieważ w ciekawy sposób rozwiązano na jego trasie barierę 99-metrowej różnicy poziomu wód na odcinku 10 km miedzy jeziorami Druzno i Piniewo. Normalnie wymagałoby to wybudowania około 30 śluz, jednak problem rozwiązano przez budowę systemu pochylni i śluz. Kanał jest nazywany małym cudem techniki, a poruszające się po pochylniach statki nie zużywają energii elektrycznej. Cały rejs z Elbląga do Ostródy Kanałem Elbląskim trwa 11 godzin. Jedyny w swoim rodzaju system pochylni znajduje się bliżej Elbląga.
Skrzyżowanie rzek w Wągrowcu: To miejsce, w którym dwie rzeki - Wełna i Nielba - przecinają się niemal idealnie pod kątem prostym. W uroczym miasteczku Wągrowiec na Pojezierzu Wielkopolskim można oglądać jedyne nie tylko Europie, ale też wyjątkowe w skali światowej skrzyżowanie rzek. Dlaczego? Zwykle rzeki łączą się ze sobą w ten sposób, że jedna wpada do drugiej i zasila jej wody. W Wągrowcu jest inaczej: skrzyżowanie rzek jest „równorzędne", dlatego wody Wełny i Nielby praktycznie się ze sobą nie mieszają. Można to zaobserwować, wrzucając patyk do jednej z rzek i obserwując jego kurs.
Krzywy Las k. Gryfina: W lesie w okolicach Nowego Czarnowa w województwie zachodniopomorskim znajduje się skupisko kilkuset najdziwniejszych sosen, jakie możemy zobaczyć: ich pnie wygięte są dużymi łukami w identyczny sposób i dokładnie w tym samym kierunku – na północ. Podobno to tajemnicze zjawisko jest efektem deformacji młodych sosen przez człowieka dla stworzenia idealnego budulca do konstrukcji łodzi czy beczek. Bez względu na przyczynę tego zjawiska, miejsce wygląda magicznie. Na pewno warto wybrać się tu na spacer krajoznawczy, aby poczuć się, jak w bajce.
Projekt Riese (z niem. Olbrzym) w Górach Sowich: to propozycja dla wielbicieli podziemnych wędrówek. To ulokowane niedaleko Wałbrzycha podziemne miasto, które od lat wzbudza wielkie kontrowersje i ciekawość. Czym jednak dokładnie jest Reise? To ogromnych rozmiarów kompleks wydrążonych podziemnych tuneli, sztolni i hal, które razem tworzą połączoną całość. Uważa się, że wykopaliska rozpoczęto w 1943 r. na polecenie Hitlera. Kompleks miał prawdopodobnie służyć jako najbezpieczniejszy i najnowocześniejszy schron dla nazistów. Jednak nie jest to jedyna teoria - uważa się, że powstałe pod ziemią ogromne hale miały służyć za fabryki tajnej broni, a znajdujące się w sąsiedztwie złoża rud uranu sugerują, że to właśnie tutaj mogła powstać broń jądrowa III Rzeszy. Przeznaczenia tych tajemniczych korytarzy raczej nigdy nie poznamy: Niemcy uciekając w popłochu przez armią Rosjan, zniszczyli dokumentację i plany miejsca.
Kolejne wolne dni po majówce 2022 już w czerwcu
Kiedy majówka 2022 będzie już za nami, pamiętajmy, że już kilka chwil później czeka nas kolejny dzień wolny od pracy. W czerwcu świętujemy Boże Ciało, które w tym roku wypada w czwartek 16 czerwca. Warto wziąć wolne w pracy następnego dnia i w ten sposób cieszyć się długim, 4-dniowym weekendem.
-
"Chiny najbardziej boją się jednego". Prof. Góralczyk zdradza, jak działa Pekin. "Przemalować, przechytrzyć"
-
"Drogi Adamie, nie możemy się doczekać". Szczerba odpowiada na pogróżki Bielana. "On lubi konfitury"
-
"Wyrzucono nas jak stare buty". Rolnicy nie odpuszczą min. Kowalczykowi. Będzie dymisja?
-
Molestował nieletnich i współpracował z SB. Kim był "bankier" Jana Pawła II? "Żył jak pączek w maśle"
-
"Profesorek na śmieciarce". Od 16 lat uczy w szkole, a teraz dorabia przy wywozie śmieci. "Podbudowuję się"
- Kiedy wypada Wielkanoc 2023?
- Siedem osób rannych podczas egzekucji komorniczej w Brzegu. Doszło do wybuchu
- Rosyjska rakieta uderzyła w blok w Zaporożu. Zełenski: Rosja ze zwierzęcą brutalnością ostrzeliwuje miasto
- Min. Moskwa chce zabierać paszporty krytykom PiS-u. "Putin też by chciał, żeby Nawalny wyjechał"
- Prowadził auto po kokainie, metamfetaminie i opiatach. Miał zakaz wsiadania za kółko