Kiedy ruszy Krajowy Plan Odbudowy? Czy KE odblokuje pieniądze dla Polski?

Jak powiedział minister Piotr Nowak, Polska dostała zielone światło dla Krajowego Planu Odbudowy. "Byłbym raczej ostrożny", skomentował szef KPRM Michał Dworczyk.

Komisja Europejska "lada chwila" ma dać zielone światło dla uruchomienia Krajowego Planu Odbudowy; jest polityczna zgoda w KE na jego uruchomienie – zapowiedział minister rozwoju i technologii Piotr Nowak. Minister podkreślił, że Polska spełniła warunek KE dotyczący projektu ustawy likwidującej Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego. "Taki projekt wpłynął do Sejmu" – przekazał szef MriT. 

- Byłbym raczej ostrożny w formułowaniu opinii na temat KPO. Też w ostatnich miesiącach kilkakrotnie od urzędników w Brukseli słyszałem, że jesteśmy w przełomowym momencie, a później rzeczywistość negatywnie te informacje weryfikowała –  ocenił z kolei w środę (23.03.2022) w Polsat News szef KPRM Michał Dworczyk.

Jak zaznaczył, ani on, ani minister Nowak nie prowadzi rozmów z szefową KE Ursulą von der Leyen, z którą osobiście rozmawia premier Mateusz Morawiecki.

Krajowy Plan Odbudowy: co to takiego? Polski plan do dziś nie został zaakceptowany

W odpowiedzi na zagrożenia i wyzwania związane z wybuchem pandemii, Unia Europejska stworzyła Fundusz Odbudowy (Next Generation EU). Aby dostać pieniądze z Funduszu, wszystkie kraje członkowskie musiały przygotować Krajowe Plany Odbudowy. 

Z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. Z Krajowego Planu Odbudowy, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów oraz o 11,5 mld euro z części pożyczkowej. Otrzymane pieniądze miałyby stanowić finansowe narzędzie do wychodzenia z kryzysu pandemii oraz do działania na rzecz osiągania celów polityki rozwojowej UE i Polski.

Polska przedstawiła swój plan Komisji Europejskiej w ubiegłym roku, jednak jak dotąd nie został on zaakceptowany. 

Krajowy Plan Odbudowy dla Polski: KE postawiła warunek ws.  Izby Dyscyplinarnej SN

Dlaczego polski Krajowy Plan Odbudowy nie został zaakceptowany? Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen postawiła pod koniec października 2021 r. warunek, by w KPO znalazło się zobowiązanie polskiego rządu do likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. 

Już w lipcu 2021 r. TSUE zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej SN w kwestiach m.in. uchylania immunitetów sędziowskich. W lecie ubiegłego roku likwidację Izby Dyscyplinarnej SN zapowiadał wicepremier Jarosław Kaczyński, mówił o tym także premier Mateusz Morawiecki. Jednak do tej pory to nie nastąpiło.

Dziś (23.03.,2022) minister rozwoju i technologii Piotr Nowak zapowiedział, że Sejm zajmie się w czwartek 24 marca 2022 pięcioma projektami ustaw zakładającymi likwidację albo przekształcenie Izby Dyscyplinarnej SN. 

Dopytywany o prezydencki projekt ustawy, zakładający przekształcenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, którym Sejm zajmie się w czwartek, Nowak odpowiedział, że "już niedługo wszystkie poprawki i ostateczny kształt będzie znany".

TOK FM PREMIUM