Kiedy ruszy Krajowy Plan Odbudowy? Czy KE odblokuje pieniądze dla Polski?
Komisja Europejska "lada chwila" ma dać zielone światło dla uruchomienia Krajowego Planu Odbudowy; jest polityczna zgoda w KE na jego uruchomienie – zapowiedział minister rozwoju i technologii Piotr Nowak. Minister podkreślił, że Polska spełniła warunek KE dotyczący projektu ustawy likwidującej Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego. "Taki projekt wpłynął do Sejmu" – przekazał szef MriT.
- Byłbym raczej ostrożny w formułowaniu opinii na temat KPO. Też w ostatnich miesiącach kilkakrotnie od urzędników w Brukseli słyszałem, że jesteśmy w przełomowym momencie, a później rzeczywistość negatywnie te informacje weryfikowała – ocenił z kolei w środę (23.03.2022) w Polsat News szef KPRM Michał Dworczyk.
Jak zaznaczył, ani on, ani minister Nowak nie prowadzi rozmów z szefową KE Ursulą von der Leyen, z którą osobiście rozmawia premier Mateusz Morawiecki.
Krajowy Plan Odbudowy: co to takiego? Polski plan do dziś nie został zaakceptowany
W odpowiedzi na zagrożenia i wyzwania związane z wybuchem pandemii, Unia Europejska stworzyła Fundusz Odbudowy (Next Generation EU). Aby dostać pieniądze z Funduszu, wszystkie kraje członkowskie musiały przygotować Krajowe Plany Odbudowy.
Z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. Z Krajowego Planu Odbudowy, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów oraz o 11,5 mld euro z części pożyczkowej. Otrzymane pieniądze miałyby stanowić finansowe narzędzie do wychodzenia z kryzysu pandemii oraz do działania na rzecz osiągania celów polityki rozwojowej UE i Polski.
Polska przedstawiła swój plan Komisji Europejskiej w ubiegłym roku, jednak jak dotąd nie został on zaakceptowany.
Krajowy Plan Odbudowy dla Polski: KE postawiła warunek ws. Izby Dyscyplinarnej SN
Dlaczego polski Krajowy Plan Odbudowy nie został zaakceptowany? Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen postawiła pod koniec października 2021 r. warunek, by w KPO znalazło się zobowiązanie polskiego rządu do likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
Już w lipcu 2021 r. TSUE zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej SN w kwestiach m.in. uchylania immunitetów sędziowskich. W lecie ubiegłego roku likwidację Izby Dyscyplinarnej SN zapowiadał wicepremier Jarosław Kaczyński, mówił o tym także premier Mateusz Morawiecki. Jednak do tej pory to nie nastąpiło.
Dziś (23.03.,2022) minister rozwoju i technologii Piotr Nowak zapowiedział, że Sejm zajmie się w czwartek 24 marca 2022 pięcioma projektami ustaw zakładającymi likwidację albo przekształcenie Izby Dyscyplinarnej SN.
Dopytywany o prezydencki projekt ustawy, zakładający przekształcenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, którym Sejm zajmie się w czwartek, Nowak odpowiedział, że "już niedługo wszystkie poprawki i ostateczny kształt będzie znany".
-
Protest rektora ws. "lex Tusk". "Nie mogę pozostać bierny". Czy profesor spodziewa się reakcji min. Czarnka?
-
"Interwencja poselska" Grzegorza Brauna. "Won, wypad z Polski!"
-
PiS zmienia ustrój w Polsce? Nie. "Wykorzystując każdą lukę w Konstytucji i łamiąc ją, buduje system alternatywny"
-
"Mężczyźni trzymali ją za włosy i gwałcili, a matka patrzyła. Czasem się uśmiechała". Dramat małych uchodźców z Ukrainy
-
Cień Rosji w tle wielkiej fuzji Orlenu z Lotosem? "W tej transakcji jest wiele znaków zapytania"
- Chciała stworzyć "iPod systemu opieki zdrowotnej". Teraz idzie do więzienia. Historia oszustki z Doliny Krzemowej
- Andrzej Nowarski odszedł z komisji ds. pedofilii. "Obserwując obecną sytuację, podjąłem decyzję"
- Prace komisji ds. wpływów należy bojkotować? Miller proponuje specjalny fundusz, by zebrać pieniądze na kary
- Ryszard Petru też wystartuje w wyborach do Senatu. "Będę ubiegał się o szefostwo"
- Z otoczenia Dudy odchodzą kolejni eksperci. Dr Arendarski: "Lex Tusk" sprzeczne z prawem