Chiny a wojna na Ukrainie. Czy zbiorowa presja na Pekin pomoże zakończyć rosyjską agresję?

Władze Ukrainy, Joe Biden, Unia Europejska i G7 naciskają na Chiny. Wojna na Ukrainie ma szansę się zakończyć, jeśli Pekin potępi agresję Rosji i zaprzestanie dostarczania jej pomocy.

Wojna Rosji z Ukrainą - władze w Kijowie proszą o pomoc Chiny 

Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy, Dymytro Kułeba zwrócił się w poniedziałek 21 marca do chińskiego rządu, by ten pomógł w zakończeniu rosyjskiej agresji. 

 - Przez dekady stosunki ukraińsko - chińskie opierały się na wzajemnym szacunku, zrozumieniu i korzyściach. Podzielamy opinię Pekinu, iż należy znaleźć polityczne rozwiązanie wojny przeciwko Ukrainie. Dlatego wzywamy Chiny, jako globalną potęgę, do odegrania ważnej roli w tych staraniach. - napisał na Twitterze Kułeba

Kilka dni wcześniej z podobnym apelem skierowanym do chińskich władz zwrócił się doradca prezydenta Zełenskiego, Mychajło Podolak:

 - Chiny mogą być ważnym elementem światowego systemu bezpieczeństwa, jeżeli tylko podejmą dobrą decyzję, wspierając koalicję państw cywilizowanych i potępią rosyjskie barbarzyństwo - pisał na Twitterze

Zbiorowa presja? Rozmowa Biden - Xi Jinping bez rezultatu

Zbiorową presję na Chinach będą próbowały wywrzeć także Unia Europejska, szczyt G7 i Stany Zjednoczone. Biały Dom próbował już straszyć Pekin konsekwencjami za materialną pomoc dla Rosji. Niestety rozmowa Joe Bidena z Xi Jinpingiem nie przyniosła oczekiwanych rezultatów. Dlatego też, jak podaje "The Hill", prezydent USA będzie próbował namówić państwa G7 oraz Unię Europejską na wspólną front mający na celu skłonienie Chin do zaprzestania wspierania Rosji.

Joe Biden będzie w czwartek 24 marca w Brukseli, gdzie weźmie udział w nadzwyczajnym szczycie NATO, zaplanowanym wcześniej szczycie UE i spotkaniu G7. Do państw z grupy G7 trafia ok jedna trzecia eksportu z Chin. Ten argument miałby posłużyć do nakłonienia władz ChRL, by zaprzestały dostarczania pomocy do Rosji.

Chiny a wojna na Ukrainie - Pekin deklaruje pomoc humanitarną

Cytowany przez państwową telewizję CCTV rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin poinformował w poniedziałek, że  Chiński Czerwony Krzyż (CCK) przekaże Ukrainie dodatkową pomoc humanitarną o wartości 10 mln juanów (ok. 6,7 mln zł). Wcześniej CCK deklarował już zamiar wysłania na Ukrainę pomocy humanitarnej o wartości 5 mln juanów (ok. 3,3 mln zł)

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

TOK FM PREMIUM