Szczyt G20 2022. Czy Rosja pozostanie w G20? Ważą się losy najbogatszych gospodarek świata

Szczyt G20 2022 roku zaplanowany jest na 30 października. Niespodziewanie swój udział w spotkaniu zapowiedział Władimir Putin. Tymczasem Polska wzywa do wykluczenia Rosji z tej grupy.

Co to jest szczyt G20? Na tym spotkaniu decydują o najważniejszych wyzwaniach gospodarczych 

Szczyt G20 to organizowane raz do roku spotkania wszystkich państw członkowskich, podczas których dyskutowane są najważniejsze problemy światowej gospodarki. Co roku gospodarzem szczytu jest inny kraj członkowski, w 2022 roku będzie to Indonezja. Podczas tegorocznego szczytu głównymi tematami będą: globalna architektura zdrowia, transformacja gospodarki cyfrowej i transformacja energetyczna.

Państwa G20. Sprawdź, jakie kraje decydują o losach światowej gospodarki.

Grupa G20 to 19 państwa oraz Unia Europejska. Teoretycznie należą do niej najbogatsze gospodarki świata, choć faktycznie lista członków nie pokrywa się w pełni z pierwszą dwudziestką rankingów gospodarczych. Członkowie G20 spotykają się raz do roku, a ich reprezentantami są ministrowie finansów. 

G20 - członkowie:

Arabia Saudyjska, Argentyna, Australia, Brazylia, Chiny, Francja, Indie, Indonezja, Japonia, Kanada, Korea Południowa, Meksyk, Niemcy, Południowa Afryka, Rosja, Stany Zjednoczone, Turcja, Unia Europejska, Wielka Brytania, Włochy. 

Spotkanie G20 2022 z Rosją czy bez? 

Tegorocznym gospodarzem szczytu G20 jest Indonezja. Udział w odbywającym się na wyspie Bali spotkaniu rozważa ponoć Władimir Putin.

To zależy od bardzo wielu czynników takich, jak sytuacja z COVID-19, która się poprawia. Na razie deklaruje, że zamierza uczestniczyć w szczycie" - powiedziała cytowana przez agencję Reuters rosyjska ambasadorka w Indonezji.  Lyudmila Vorobieva. Zapytana o pomysły niektórych członków G20, by wykluczyć Rosję z grupy, odparła, że G20 to forum do dyskutowania o zagadnieniach ekonomicznych, a nie kryzysach takich, jak ten w Ukrainie.

Obecność Putina na G20 popierają Chiny, które nazwały Rosję "ważnym członkiem" tej grupy. Chiński minister spraw zagranicznych w środę na konferencji prasowej powiedział, że podczas szczytu powinnym być dyskutowane najważniejsze problemy takie, jak odbudowa gospodarek po pandemii COVID-19 i dodał:

Żaden członek nie ma prawa usunąć innego kraju z członkostwa. G20 musi wdrażać wielostronność, wzmocnioną jedność i współpracę - powiedział Wang Webin

Potencjalne wykluczenie Rosji z G20 będzie z pewnością jednym z tematów spotkania prezydenta USA Joe Bidena z przedstawicielami Unii Europejskiej, do którego dojdzie w czwartek 24 marca w Brukseli. 

Reuters podaje, że państwa Unii Europejskiej dały do zrozumienia rządowi Indonezji, iż obecność Władimira Putina na szczycie G20 będzie dla nich wysoce problematyczna. Na razie jednak żaden proces wykluczenia któregokolwiek z członków grupy nie został uruchomiony. 

Polska chce zastąpić Rosję w G20

Głównym pomysłodawcą usunięcia Rosji z G20 jest Polska. 

Taką propozycję złożył podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych minister rozwoju i technologii Piotr Nowak. Według niego reakcje na tę koncepcję ze strony Waszyngtonu były entuzjastyczne. – Reakcja naszych rozmówców jest bardzo pozytywna. Wszyscy obiecują wsparcie w tym kierunku – mówił w rozmowie z Polskim Radiem 

Jednak wsparcie Stanów Zjednoczonych, a nawet Unii Europejskiej nie wystarczy od tego, by wykluczyć z G20 Rosję i przyjąć na jej miejsce Polskę. Decyzja musiałaby zostać jednomyślnie poparta przez wszystkich członków grupy, a taki gest w wykonaniu Indonezji czy Chin jest bardzo mało prawdopodobny.

TOK FM PREMIUM