Joe Biden - wizyta w Polsce. Jakie będą najważniejsze punkty wizyty prezydenta USA?

Joe Biden już za kilka dni spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim. Podczas konferencji w Białym Domu podano szczegóły wizyty prezydenta USA.

Wizyta Joe Bidena. Warszawa jednym z celów podróży amerykańskiego prezydenta

Od początku ataku Rosji na Ukrainę trwa mobilizacja zachodnich państw. Przywódcy krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego starają się wspólnie wypracować rozwiązania, aby wesprzeć Ukrainę i odciąć się od Rosji. Wśród celów NATO jest jak najszybsze wzmocnienie wschodniej flanki i zorganizowanie pomocy humanitarnej dla osób uciekających z objętej wojną Ukrainy.

W związku z tym dwa tygodnie temu w Polsce pojawiła się wiceprezydent Kamali Harris, a niedługo Warszawę czeka także wizyta prezydenta USA. Zgodnie z terminarzem, który potwierdził Biały Dom, Joe Biden uda się w czwartek 24 marca do Brukseli, gdzie weźmie udział w nadzwyczajnym szczycie NATO poświęconym rosyjskiej agresji na Ukrainę. Następnie prezydent uda się do Warszawy.

Polskę odwiedzi Joe Biden. Wizyta ma pokazać, że "pozostaniemy zjednoczeni jako Zachód"

Doradca prezydenta USA Jake Sullivan, podczas konferencji Białego Domu, zdradził szczegóły wizyty, która odbędzie się za kilka dni w Warszawie. Pytany o jej cel wyjaśnił, że "prezydent jedzie do Europy, żeby zagwarantować, że pozostaniemy zjednoczeni jako Zachód". Joe Biden ma spotkać nie tylko z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim, ale także z amerykańskimi żołnierzami stacjonującymi w Polsce oraz ekspertami zaangażowanymi w pomoc humanitarną dla uchodźców z Ukrainy.

"Jutro jadę do Europy, aby spotkać się z naszymi sojusznikami i partnerami dokładnie miesiąc po tym, jak Putin przyspieszył swoją brutalną wojnę w Ukrainie" - napisał we wtorek na Twitterze prezydent USA Joe Biden.

Wizyta Joe Bidena w Polsce. Poznamy kolejny pakiet sankcji nałożonych na Rosję

Podczas konferencji w Białym Domu Jake Sullivan wyjaśnił, że w trakcie wizyty Joe Bidena w Europie zostanie ogłoszony kolejny pakiet sankcji, a także dodatkowe restrykcje zamykające dotychczasowe luki prawne. Ponadto prezydent USA ma zająć się długoterminowym rozmieszczeniem wojsk Sojuszu na wschodniej flance, a więc także w Polsce. Doradca prezydenta przekazał również, że podczas wizyty pojawi się też wątek nowej inicjatywę w sprawie pomocy humanitarnej dla Ukraińców.

TOK FM PREMIUM