"Francuskie firmy muszą opuścić rosyjski rynek". Apel Wołodomyra Zełenskiego w parlamencie Francji

Francuskie firmy muszą opuścić rosyjski rynek, Auchan, Leroy Merlin, Renault muszą przestać być sponsorami machiny wojennej Rosji, muszą przestać finansować morderstwa kobiet i dzieci - mówił w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przed francuskim parlamentem. Wartości są ważniejsze niż zyski - podkreślił.
Zobacz wideo

"Tego, co dzieje się w Ukrainie Europa nie widziała od 80 lat, w rosyjskich atakach w Ukrainie giną ocaleni z Holokaustu" - mówił we francuskim parlamencie Zełenski.

"Rosjanie wszystko palą" - podkreślił prezydent Ukrainy, opisując zbrodnie wojenne popełnione przez armię rosyjską w Ukrainie, która nie rozróżnia żołnierzy i cywilów, "niszczy wszystko w kraju i niesie terror" - zaznaczył Zełenski, który został powitany aplauzem przez parlamentarzystów.

Zełenski na początku swojego wystąpienia przywołał bombardowanie 9 marca szpitala pediatrycznego i szpitala położniczego w Mariupolu. "Były kobiety przygotowujące się do porodu. Jedna kobieta straciła dziecko, a druga doznała urazu w miednicy, inna straciła życie" - opisywał prezydent.

"Ruiny Mariupola są jak ruiny Verdun w czasie I wojny światowej" - stwierdził Zełenski, prosząc w czasie swojego przemówienia deputowanych i senatorów o powstanie i uczczenie minutą ciszy tysięcy Ukraińców i Ukrainek, którzy polegli w wojnie.

"Wiecie, czym jest wolność, równość, braterstwo; potrzebujemy pomocy, by wolność nie przegrała" – apelował Zełenski. "Oczekujemy od Francji, od waszego kierownictwa przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy" - dodał.

"Jesteśmy bardzo wdzięczni za wysiłki prezydenta Macrona, który wykazał się prawdziwym przywództwem" - zapewnił prezydent Ukrainy, wielokrotnie odwołując się do francuskich wartości Republiki: wolności, równości i braterstwa.

Wołodymyr Zełenski: Życie ludzkie jest ważniejsze niż zyski

Zełenski zdecydowanie domagał się w czasie przemówienia, aby francuskie firmy opuściły rosyjski rynek, wymieniając: sieci Auchan i Leroy Merlin oraz koncern Renault. "Oni muszą przestać sponsorować rosyjską wojnę. Życie ludzkie jest ważniejsze niż zyski" - podkreślił prezydent.

"Więcej broni, więcej sankcji" - mówił prezydent Ukrainy. "Musimy naciskać razem, aby zmusić Rosję do zawarcia pokoju" - nalegał, apelując o dostawy broni z państw europejskich oraz o więcej sankcji gospodarczych wobec Rosji.

"To dla nas zaszczyt powitać pana w Zgromadzeniu Narodowym" - zapewnił przewodniczący izby niższej Richard Ferrand . "Francja potępia te czyny i wzywamy Rosję do przestrzegania prawa międzynarodowego (…) Zawsze pozostajemy po waszej stronie" - dodał Ferrand.

Przewodniczący Senatu Gerard Larcher zapewnił, że Ukraina jest częścią rodziny europejskich państw. Larcher oddał hołd "bohaterstwu i determinacji" Ukraińców i Ukrainy, która jest "celem agresji, której nic nie może usprawiedliwić". Larcher potępił również "mordercze szaleństwo władz rosyjskich", "łamiących wszelkie zasady, którymi kieruje się społeczność międzynarodowa".

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

TOK FM PREMIUM