"Z wyjątkiem resortu finansów nasz rząd jest przeciwko Rosji". Kontrowersje wokół nowych władz w Portugalii

Były burmistrz Lizbony Fernando Medina zostanie nowym ministrem finansów Portugalii w trzecim rządzie Antonia Costy, który w środę wieczorem potwierdził doniesienia o składzie swego nowego gabinetu. Media przypominają, że nowy szef resortu jako samorządowiec przekazywał władzom Rosji dane organizatorów lizbońskich wieców przeciwko reżimowi prezydenta Władimira Putina.
Zobacz wideo

Telewizja SIC i radio Observador uważają, że w obecnej sytuacji politycznej wybór byłego burmistrza Lizbony na stanowisko ministra finansów jest zaskakujący i nietrafiony.

Observador twierdzi, że wybór Mediny na członka rządu kładzie się też cieniem na szczerości deklaracji premiera Costy, zawierających krytykę wobec Kremla za rosyjską inwazję na Ukrainę.

"Z wyjątkiem resortu finansów nasz nowy rząd jest przeciwko Rosji" - oceniła z ironią skład trzeciego gabinetu Costy lizbońska rozgłośnia, zaznaczając, że nazwiska członków nowego rządu pojawiły się po "urzędniczym przecieku" do mediów na długo przed oficjalnym komunikatem premiera.

Media przypominają ujawniony w 2021 r. skandal z udziałem Mediny, za którego zgodą przez lata ratusz Lizbony miał przekazywać dane organizatorów antyputinowskich wieców w Lizbonie ambasadzie Rosji.

Odnotowują, że przyszły minister finansów Portugalii publicznie przepraszał już za wyrażanie zgody na kierowanie do rosyjskiego reżimu adresów i nazwisk organizatorów antyputinowskich protestów. Wskazują, że skandal ten zaciążył na kampanii Mediny w wyborach samorządowych w 2021 r., które zakończyły się dla niego porażką w walce o kolejną kadencję burmistrza stolicy.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

TOK FM PREMIUM