Szczyt NATO. Czy polska propozycja misji pokojowej dojdzie do skutku?
Szczyt NATO 2022 poświęcony wojnie w Ukrainie
Jak zapowiedział szef NATO Jens Stoltenberg, wojna w Ukrainie będzie głównym tematem dzisiejszego szczytu:
Zajmiemy się konsekwencjami rosyjskiej inwazji na Ukrainę, naszym silnym wsparciem dla Ukrainy oraz dalszym wzmocnieniem odstraszania i obrony NATO w odpowiedzi na nową rzeczywistość dla naszego bezpieczeństwa. W tym krytycznym czasie Ameryka Północna i Europa muszą nadal stać razem w NATO - mówił sekretarz generalny NATO
W szczycie NATO udział weźmie prezydent Polski Andrzej Duda, który ma zamiar złożyć oficjalną propozycję wysłania misji pokojowej do Ukrainy. Jest pomysł wysunięty przez Jarosława Kaczyńskiego po jego niedawnej wizycie w Kijowie.
Do Brukseli przybył także prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. Podczas narady przedstawicieli państw Paktu Północnoatlantyckiego wystąpić ma prezydent Ukrainy. Wołodymyr Zełenski połączy się z siedzibą główną NATO przez wideokonferencję.
Czy misja pokojowa na Ukrainie dojdzie do skutku? Szef NATO rozwiewa wątpliwości
Polska propozycja wysłania do Ukrainy misji pokojowej nie ma zbyt dużych szans na pozytywne przyjęcie. Jens Stoltenberg podczas brefiengu dla prasy powiedział:
Daliśmy jasno do zrozumienia, że nie wyślemy natowskich żołnierzy, ani samolotów. Postępujemy tak, bo ciąży na nas odpowiedzialność, by zapewnić, że ten konflikt nie będzie eskalował poza Ukrainę, bo spowodowałoby to jeszcze większe cierpienia, śmierć i zniszczenia
Przeciwnikiem wysyłania misji pokojowej NATO do Ukrainy jest także kanclerz Niemiec Olaf Scholz, który w swoich wypowiedział dla prasy zaznaczał, że "że żaden członek personelu NATO ani żaden żołnierz NATO nie zostanie wysłany poza NATO lub na Ukrainę"
Podczas czwartkowej konferencji prasowej (24.03.2022) Mateusz Morawiecki odniósł się do pytania o polską propozycję wysłania misji pokojowej do Ukrainy:
Jeśli chodzi o propozycję misji pokojowej na Ukrainie to nikt nie mówi o walce, mówimy tylko o ochronie niewinnych ludzi, którzy dzisiaj giną; całe NATO powinno się wypowiedzieć pozytywnie, będziemy prowadzili rozmowy - zapowiedział polski premier dodając, że misję pokojową popierają Dania i Litwa. Pozytywnie miał się do niej ustosunkować także szef holenderskiego rządu.
Co to jest misja pokojowa NATO?
Karta Narodów Zjednoczonych przewiduje, że w celu utrzymania pokoju i bezpieczeństwa na świecie, państwa członkowskie ONZ mogą użyć sił zbrojnych i infrastruktury na terenie innego państwa, na którym toczy się konflikt zbrojny. Podstawą prawną utworzenia misji jest Rezolucja Bezpieczeństwa ONZ, która określa mandat misji. Kierownictwo nad misją pokojową sprawuje Sekretarz Generalny ONZ. ONZ prowadziła takie misje między innymi w Chorwacji czy Bośni i Hercegowinie oraz w państwach afrykańskich.
Misja pokojowa może mieć bardzo różną formę, w zależności od tego, jaki cel chce osiągnąć. W każdym przypadku jednak zakłada ona wysłanie wojsk NATO na teren konfliktu. W ramach misji pokojowej mogą być tworzone korytarze humanitarne zabezpieczane przez siły NATO, poprzez utworzenie strefy no-fly zone nad nimi.
Ponieważ na terenie Ukrainy wciąż toczy się regularna wojna, misja pokojowa musiałaby polegać na wymuszeniu pokoju, co zakłada użycie przymusu, zaangażowanie wojsk oraz pracowników korpusu cywilnego, których zadaniem byłoby zadbanie o potrzeby ludności cywilnej.
Państwa NATO - kto tworzy Pakt Północnoatlantycki?
W skład NATO wchodzi 30 państw Ameryki Północnej i Europy. Są to:
Albania, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Francja, Grcja, Hiszpania, Holandia, Islania, Kanada, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia Północna, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Stany Zjednoczone, Turcja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy,
Od kiedy Polska jest w NATO?
Polska przystąpiła do NATO 12 marca 1999 roku. Starania o dołączenie do najpotężniejszego w historii paktu obronnego trwały od roku 1991. Zaowocowały 8 lat później, kiedy to w amerykańskiej miejscowości Independence Polska, a wraz z nią Czechy i Węgry zostały oficjalnie przyjęte do struktur Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->
-
Po co PiS walczy z Trzaskowskim? "Boją się, że Tusk powtórzy wariant Kaczyńskiego"
-
"Nierozerwalne małżeństwa" Mentzena. Bodnar o promowaniu "poglądów sprzecznych z prawami człowieka"
-
Czy Jan Paweł II jest odpowiedzialny za ukrywanie molestowania seksualnego wśród kleru? [Sondaż dla TOK FM i OKO.press]
-
Thermomix - kuchenna fanaberia dla bogatych czy przydatny gadżet? "Myślałam, że to ściema"
-
"Drastyczne" rekolekcje w Toruniu. "Żadna fundacja tego nie zrobiła, a w kościele dzieci to widziały"
- Czy istnieje "piękna śmierć" i co w slangu medycznym oznacza "bilet do nieba"? [FRAGMENT KSIĄŻKI]
- Prokuratura żąda aresztu domowego dla przełożonego Ławry Peczerskiej
- Amerykanie: Xi Jinping nie poparł putinowskiej antyzachodniej koncepcji polityki zagranicznej
- 31-latka z Jarocina wyłudziła ponad 16 tys. zł. Wpadła przez brak jednej drobnej opłaty
- Papież Franciszek opuścił szpital i wrócił do Watykanu. Wręczył policjantom nietypowy prezent