Zełenski ostrzega Szwecję w Riksdagu: To mroczny czas. Wy także jesteście zagrożeni

Wy, Szwedzi, także jesteście zagrożeni; w rosyjskich mediach pojawiały się informacje o planach zajęcia Gotlandii, a jeśli Rosja zajmie Bałtyk, oznaczać to będzie ograniczenie wolności w Europie - mówił w czwartek przed szwedzkim parlamentem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Zobacz wideo

Przemówienie w Riksdagu (szwedzkim parlamencie) przywódca Ukrainy wygłosił za pomocą łącza wideo z Kijowa w miesiąc od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. - To mroczny czas, niespotykany od II wojny światowej. Lista zmarłych liczy tysiące, a Rosjanie bombardują szpitale, uniwersytety, przedszkola - mówił.

Podkreślił, że "Rosjanie nie czynią rozróżnienia między celami wojskowymi i cywilnymi". - To, co się dzieje, to jest atak terrorystyczny - zauważył.

"Wiem, że to była wasza historyczna decyzja"

Zełenski podziękował Szwecji, która "jako jedna z pierwszych udzieliła pomocy Ukrainie". "Wiem, że to była wasza historyczna decyzja. Jestem wdzięczny, że Szwecja wspiera sankcje, kolejne muszą być zatwierdzane każdego tygodnia. Żaden statek z ropą nie może być przyjmowany - przekonywał.

Szwecja, mająca tradycję kraju neutralnego, przekazała Ukrainie broń, a także pomoc humanitarną. Szwedzkie związki zawodowe pracowników portowych zdecydowały o blokadach statków przypływających z ładunkami z Rosji.

Zełenski zauważył, że "kolory flag Ukrainy oraz Szwecji, niebieski i żółty, są obecnie najbardziej popularnymi na świecie". - Kojarzą się z wolnością, godnością i sprawiedliwością - podkreślił.

Mówił także, że "wszystkie zbrodnie wojenne muszą zostać rozliczone, a ci, którzy za nie odpowiadają, muszą być postawieni przed wymiarem sprawiedliwości". Zapewnił, że Ukraińcy po wojnie wrócą do domu.

Swoje przemówienie zakończył stwierdzeniem, że "Ukraina pokazała, iż jest godna członkostwa w Unii Europejskiej".

Przemowa Zełenskiego, której wysłuchał m.in. obecny na sali plenarnej ambasador Ukrainy w Szwecji, została nagrodzona owacją na stojąco. Szefowa szwedzkiej dyplomacji Ann Linde oceniła wystąpienie jako "niesamowicie mocne". Premier Szwecji Magdalena Andersson zapewniła, że na szczycie UE w Brukseli z udziałem prezydenta USA Joe Bidena będzie zabiegać o pomoc na rzecz odbudowy Ukrainy.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

TOK FM PREMIUM