Nadzwyczajny szczyt G7 2022 - państwa członkowskie ostrzegają Putina grożąc konsekwencjami

Na czwartek 24 marca zaplanowany jest nadzwyczajny szczyt G7 2022. Spotkanie przedstawicieli siedmiu największych gospodarek świata odbędzie się w Brukseli i będzie toczyło się wokół wojny na Ukrainie.

Nadzwyczajny szczyt G7 2022 - członkowie grupy ostrzegają Rosję

Podczas nadzwyczajnego szczytu G7 zaplanowanego na czwartek w Brukseli, państwa członkowskie będą dyskutowały na temat kolejnych sankcji dla Rosji i Białorusi. Poruszone mają zostać także kwestie pomocy dla Ukrainy oraz wypracowane sposoby ustabilizowania rynku energetycznego, w tym rosnącej ceny ropy naftowej. 

Jak podaje "Bloomberg", państwa G7 planują także wydać oświadczenie, w którym ostrzegą Władimira Putina przed użyciem broni chemicznej lub jądrowej w Ukrainie. 

W 2022 roku przewodnictwo nad grupą G7 po raz trzeci objęły Niemcy.

24 marca w Brukseli odbędą się także nadzwyczajny szczyt NATO oraz Unii Europejskiej. 

Co to jest G7? Dlaczego ustalenia szczytu nie mają mocy prawnej?

G7 to grupa siedmiu najważniejszych pod względem gospodarczym państw świata. Nie jest to organizacja międzynarodowa, a jedynie grupa państw, których przywódcy spotykają się na swoistym forum polityczno-ekonomicznym. G7 nie posiada swoich stałych organów ani sformalizowanej struktury. Szczyty G7 nie posiadają mocy prawnej i mają charakter przede wszystkim opiniotwórczy. Brak umocowania prawnego oznacza brak odpowiedzialności przed jakąkolwiek inną organizacją. Z tego względu, wiele kluczowych spraw jest dyskutowanych na szczytach G7, a następnie forsowanych na arenie międzynarodowej wśród instytucji, które mają kompetencje do wprowadzania trwałych zmian w globalnej polityce.

Prezydencja w grupie obejmowana jest co roku przez kolejny kraj, który jest odpowiedzialny za organizację spotkań ministerialnych i szczytu, w którym uczestniczą szefowie tych państw.

G7 państwa - kto należy do grupy najpotężniejszych gospodarek świata?

Pierwszy szczyt G7 odbył się w 1975 roku we Francji. Wówczas wzięły w nim udział Francja, Republika Federalna Niemiec, Stany Zjednoczone, Włochy, Wielka Brytania i Japonia. Rok później dołączyła Kanada. W 1997 roku do grupy dołączyła Rosja, co spowodowało, że na jakiś czas nazwa zmieniła się na G8. Taka sytuacja trwała do 2014 roku, bowiem po bezprawnej aneksji Krymu przez Rosję, zawieszono Federację Rosyjską w prawach członka. Od tego czasu Kreml nie jest zapraszany na kolejne szczyty. Grupa ponownie więc funkcjonuje jako G7 plus Unia Europejska (przedstawiciele UE dołączyli do grupy w 1977 roku, a od 1981 roku uczestniczą w każdym szczycie).

 Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

TOK FM PREMIUM