System Javelin sieje postrach wśród Rosjan. Jak działa amerykański system przeciwpancerny?

Dzięki materiałom udostępnionym w sieci, można na bieżąco obserwować skuteczność amerykańskiego sprzętu w walce z Rosjanami. Szczególnie skuteczny okazał się pocisk przeciwpancerny FGM-149 Javelin. Jak działa ten amerykański system przeciwpancerny?

Wojna na Ukrainie. Udostępniono nagranie, na którym Javelin niszczy rosyjski czołg

FGM-149 Javelin pokazał w Ukrainie, że zasługuje na miano jednego z najskuteczniejszych ręcznych pocisków przeciwpancernych. Jednym z dowodów jest film, który 93. Brygada Sił Zbrojnych Ukrainy wrzuciła do internetu. Na nagraniu widać, jak ukraińskie siły wystrzeliwują Javelin wprost w rosyjski czołg. Po chwili pojazd nieprzyjaciela zostaje zniszczony i znika za smugą dymu.

Pokazanie tej akcji było możliwe dzięki kamerze umieszczonej na bezzałogowym statku powietrzny. To właśnie on wykonał nagranie, namierzając uprzednio rosyjski czołg i kierując w jego stronę Javelin. Armia ukraińska uczyła się ich wykorzystywania jeszcze przed rosyjskim atakiem. Przykładowo pod koniec 2021 roku odbyły się ćwiczenia, na których Ukraińcy uczyli się obsługi przeciwpancernych pocisków z USA. Ich cele symulowały wówczas rosyjskie czołgi.

Javelin sprawdza się na Ukrainie. Jak działają te amerykańskie wyrzutnie przeciwpancerne?

FGM-149 Javelin to jeden z najnowocześniejszych kierowanych pocisków przeciwpancernych o doskonałej skuteczności. Ta amerykańska technologia odgrywa ogromne znaczenie w wojnie rosyjsko-ukraińskiej. Co sprawia, że Javelin jest tak skuteczny? Działa on w tzw. trybie „wystrzel i zapomnij", co oznacza, że żołnierz potrzebuje jedynie wskazać cel i nacisnąć spust. Pocisk sam dosięgnie celu, a operator może w tym czasie zmienić stanowisko. Ważny jest też dystans, ponieważ Javelin jest zdolny do niszczenia celów w odległości do 2,5 km.

Poza tym system Javelin ma dostępne dwie trajektorie lotu. Może lecieć zarówno w linii prostej, jak i wznoszącej, by następnie opaść na cel z góry. To sprawia, że jest zdolny do niszczenia nawet najlepiej opancerzonych pojazdów, ponieważ potrafi uderzyć wprost w dach wieży czołgowej, czyli miejsce, gdzie pancerz jest najsłabszy. Aby temu zapobiec rosyjskie wojsko montuje na szczytach czołgów tzw. klatki, które mają zwiększyć ochronę. Jednak amerykański system przeciwpancerny radzi sobie także z tym.

Amerykański sprzęt wojskowy na Ukrainie. USA przygotowało ogromny pakiet pomocowy dla Ukraińców

W połowie marca prezydent Joe Biden ogłosił przygotowanie kolejnego amerykańskiego pakietu pomocowego dla Ukrainy. Jego wartość szacowana jest na 800 milionów dolarów. Na Ukrainę trafi jeszcze więcej Javelinów czy Stingerów, a także 6000 sztuk szwedzkich systemów przeciwpancernych AT-4 i 100 dronów bojowych Switchblade, określanych jako "drony samobójcy".

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM