NATO wzmacnia obecność na wschodzie Europy. Będą nowe grupy bojowe. Gen. Bieniek mówi o dużej zmianie

Na nadzwyczajnym szczycie NATO w Brukseli przywódcy zdecydowali o wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu. - To kolejny sygnał, że NATO traktuje bardzo poważnie artykuł 5, który mówi o obronie kolektywnej - komentował w TOK FM gen. Mieczysław Bieniek.
Zobacz wideo

Na nadzwyczajnym szczycie NATO w Brukseli przywódcy zatwierdzili,, że powstaną cztery nowe grupy bojowe - na terytorium Słowacji, Węgier, Bułgarii i Rumunii.

- To jest duża zmiana, bo sytuacja związana z bezpieczeństwem też się bardzo zmieniła - ocenił w TOK FM gen. Mieczysław Bieniek, były zastępca dowódcy strategicznego NATO. - Akwen Morza Czarnego i kierunek południowy jest dopełnieniem flanki wschodniej, która jest elementem specjalnej troski Sojuszu Północnoatlantyckiego przez ostatnich kilkanaście miesięcy - wyjaśnił.

W sumie NATO będzie mieć osiem wielonarodowych grup bojowych we wschodniej części Europy.

Podsumowując ustalenia szczytu NATO, szef Sojuszu stwierdził, że "to reset w dotychczasowej polityce odstraszania i obrony". Oprócz tego, że więcej sił ma zostać skierowanych na wschód, ma być tam dostarczone lepsze wyposażenie bojowe, utworzone mają zostać także magazyny uzbrojenia. Także generał Bieniek uważa, że znacznie zwiększa to potencjał obronny NATO. 

- To jest kolejny sygnał, że NATO traktuje bardzo poważnie spójność Sojuszu i artykuł 5, który mówi o obronie kolektywnej. Rozmieszczenie składów i magazynów z ciężkim sprzętem i środkami walki sprawia, że można w każdej chwili do tego sprzętu dosłać żołnierzy drogą powietrzną z innych krajów i mogą oni błyskawicznie w razie kryzysu lub wojny wejść do operacji - ocenił gen. Bieniek.

"Nie zmienia się koni w trakcie przeprawy"

Podczas brukselskiego szczytu podjęto też decyzję o przedłużeniu kadencji Jensa Stoltenberga na stanowisku szefa NATO. Były premier Norwegii będzie szefował Sojuszowi do końca września 2023 roku. W ocenie gen. Bieńka to dobra decyzja. - Nie zmienia się koni w trakcie przeprawy - argumentował. - NATO stanęło przed bardzo ważnym momentem. Stoltenberg jest doskonale zorientowany, ma świetne kontakty ze wszystkimi przywódcami państw NATO-wskich. Przejawia też ogromną troskę, żeby konflikt zakończyć jak najszybciej i możliwie w sposób dyplomatyczny przy jednoczesnym wzmocnieniu całego Sojuszu - wskazał.

Gen. Bieniek, podsumowując ustalenia szczytu i wzmocnienie polityki obronnej NATO podsumował, że "nic tak bardzo nie wzmacnia Sojuszu jak postawa Rosji, a szczególnie Putina". 

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

TOK FM PREMIUM