Wizyta Joe Bidena w Polsce. Przydent spotka się w Rzeszowie z uchodźcami i żołnierzami USA

Prezydent USA Joe Biden rozpocznie w piątek wizytę w Polsce od Rzeszowa, gdzie weźmie udział w spotkaniu nt. sytuacji uchodźców oraz spotka się z żołnierzami 82. dywizji powietrznodesantowej - podał Biały Dom. Przed wylotem z Brukseli spotka się też z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

Spotkanie z przewodniczącą KE będzie pierwszym punktem piątkowego programu wizyty Bidena w Europie. Rozmowa ma dotyczyć "współpracy w kontekście rosyjskiej inwazji na Ukrainę". Po nim i po wspólnym oświadczeniu dla prasy, Biden wyruszy o 11.55 z Brukseli do Rzeszowa, gdzie przywita go prezydent RP Andrzej Duda.

W Rzeszowie prezydent USA weźmie udział w spotkaniu na temat napływu uchodźców do Polski i kryzysu humanitarnego na Ukrainie. Potem Biden spotka się ze stacjonującymi na Podkarpaciu żołnierzami 82. dywizji powietrznodesantowej, przysłanymi w ostatnich tygodniach w ramach wzmacniania wschodniej flanki NATO, po czym wyruszy do Warszawy.

W drugim dniu wizyty w Polsce Biden spotka się z prezydentem Dudą oraz wygłosi przemówienie na temat "zjednoczonych wysiłków wolnego świata wspierającego naród ukraiński, pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za jej brutalną wojnę i obrony przyszłości zakorzenionej w zasadach demokratycznych"- informuje Biały Dom.

Air Force One na warszawskim Okęciu

Air Force One z prezydentem USA Joe Bidenem wyląduje w piątek na warszawskim Lotnisku Chopina. Przylot i odlot amerykańskiej głowy państwa może w minimalnym stopniu wpłynąć na obsługę planowych

- Podczas wizyty prezydenta USA Joe Bidena, który w piątek ma przylecieć do Warszawy, starty i lądowania samolotów oraz odprawy podróżnych będą się odbywać zgodnie z rozkładem lotów; przylot i odlot Air Force One może w minimalnym stopniu wpłynąć na obsługę planowych rejsów - powiedziała PAP p.o. rzecznika prasowego Lotniska Chopina Anna Dermont.

Jak dodała, trzeba jednak liczyć się z utrudnieniami w dojeździe do lotniska, dlatego należy zaplanować podróż do portu lotniczego z odpowiednim marginesem czasowym.

Utrudnienia komunikacyjne w Warszawie

W piątek i sobotę prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden będzie przejeżdżał ulicami Warszawy. Mieszkańców czekają utrudnienia komunikacyjne w centrum. Policja apeluje, by omijać tę część stolicy.

- Apelujemy o to, żeby zarówno w piątkowe popołudnie, jak również w sobotę, omijać centrum Warszawy - powiedział PAP rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkom. Sylwester Marczak. Jak zaznaczył działania będą podzielone na różne obszary. - Tym najbardziej widocznym dla wszystkich ludzi to są działania związane z zabezpieczeniem w ruchu drogowym, które oznaczają nic innego jak wyłączenia w ruchu kołowym. Również wyłączenia związane z ruchem pieszym, ale także o utrudnieniach związanych z parkowaniem - wyjaśnił policjant. Zaznaczył, że policjanci będą starali się robić tak, żeby jak najmniej sprawiały utrudnień dla mieszkańców Warszawy i osób przebywających w Warszawie. - Mimo wszystko te utrudnienia i tak mogą być bardzo duże - podkreślił.

Warszawski ratusz również przypomina o utrudnieniach komunikacycjnych. Pierwsze rozpoczną się w piątek wieczorem, kiedy na lotnisku Chopina wyląduje samolot Air Force One z prezydentem USA na pokładzie. - Ze względu na wymogi organizacji wizyty głowy Stanów Zjednoczonych w Warszawie służby państwowe odpowiedzialne za jej bezpieczeństwo wprowadzą duże zmiany w ruchu. Już od piątkowego popołudnia należy spodziewać się utrudnień w ruchu na drodze z Lotniska Chopina. W tym czasie zamknięta dla ruchu będzie m.in. ul. Żwirki i Wigury - przekazał stołeczny ratusz.

W sobotę, przez cały dzień, ruch będzie wstrzymany w Al. Jerozolimskich i na Trakcie Królewskim (Krakowskie Przedmieście - Al. Ujazdowskie) oraz na ulicach poprzecznych. Możliwe będą także zmiany w ruchu na Wisłostradzie. Wieczorem, gdy kolumna prezydenta USA będzie jechała na Lotnisko Chopina, ponownie wyłączona z ruchu będzie ul. Żwirki i Wigury.

W trakcie pobytu prezydenta USA w Warszawie służby państwowe mogą zdecydować o wyłączeniu z ruchu także innych ulic.

W piątek w godzinach popołudniowych oraz w sobotę pasażerom będzie pomagało kilkunastu informatorów. W kluczowych miejscach pokierują do najlepszego dostępnego środka transportu. Na warszawskich ulicach będzie pracowało kilkudziesięciu instruktorów nadzoru ruchu.

Aktualne informacje dotyczące funkcjonowania Warszawskiego Transportu Publicznego będzie można sprawdzić na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych Warszawskiego Transportu Publicznego w relacji na żywo z warszawskich ulic: w piątek w godz. 16-21 i w sobotę w godz. 8-20.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

TOK FM PREMIUM