Rosji kończy się precyzyjna amunicja. Pentagon ostrzega przed "głupimi bombami"

Rosji w wojnie z Ukrainą kończy się precyzyjna amunicja i jest prawdopodobne, że będzie polegać na tak zwanych głupich bombach i artylerii, powiedział w czwartek wysoki rangą urzędnik Pentagonu - informuje Reuters.
Zobacz wideo

Agencja podkreśla, powołując się na amerykańskich urzędników, że aż 60 procent rosyjskich pocisków nie trafia celów w Ukrainie. "Głupie bomby" nie mają żadnego systemu kierowania, więc po wystrzeleniu lub zrzuceniu z samolotu nie można wpłynąć na trajektorię ich lotu. Podlegają również czynnikom atmosferycznym – a te mogą znacznie zmniejszać celność, gdyż Rosjanie starają się latać na tyle wysoko, by zmniejszyć szanse trafienia przez ukraińską obronę przeciwlotniczą.

Reuters przytacza też opinię podsekretarza obrony ds. polityki Colina Kahla, który powiedział, że nie wierzy w to, by prezydent Władimir Putin chciał mieć totalny konflikt z NATO.

Zdaniem Khala inwazja Rosji na Ukrainę uczyniła z niej bardziej strategiczne obciążenie dla Chin, "Myślę, że w pewnym stopniu to, co Putin zrobił na Ukrainie, sprawia, że Rosja jest dla Pekinu o wiele większym obciążeniem strategicznym niż sześć tygodni temu czy sześć miesięcy temu" - wskazał Khal. 

W lutym Chiny i Rosja ogłosiły partnerstwo "bez ograniczeń", wspierając się w sporach z Ukrainą i Tajwanem obietnicą dalszej współpracy przeciwko Zachodowi.

Wojna w Ukrainie. Ponad 1200 pocisków

Od początku inwazji Rosja wystrzeliła dotąd w Ukrainę ponad 1200 pocisków i nadal dysponuje znaczącym arsenałem rakietowym - podał w czwartek amerykański portal sieci ABC News, powołując się na anonimowe źródło w ministerstwie obrony USA.

"Szacujemy, że Rosjanie nadal posiadają zdecydowaną większość zgromadzonych wcześniej pocisków ziemia-powietrze i pocisków manewrujących" - przekazało ABC News.

"Wojsko rosyjskie nadal posiada ponad 50 proc. przygotowanych do inwazji pocisków manewrujących" - wskazał cytowany przez portal amerykański urzędnik. "W swoim arsenale (Rosjanie) nadal mają również znaczną liczbę pocisków balistycznych krótkiego i średniego zasięgu" - dodał.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

TOK FM PREMIUM