Joe Biden w Polsce. Air Force One wylądował w Rzeszowie. Schnepf: Jestem pod wrażeniem tego gestu bycia na granicy

Air Force One wylądował na lotnisku Rzeszów-Jasionka. To pierwszy przystanek amerykańskiego prezydenta podczas dwudniowej wizyty w Polsce.
Zobacz wideo

Podczas dwudniowej wizyty w Polsce prezydent Stanów Zjednoczonych odwiedzi Rzeszów i Warszawę. W stolicy województwa podkarpackiego Joego Bidena ma powitać prezydent Andrzej Duda, ale na razie do tego spotkanie nie doszło. Jak poinformował prezydencki minister Jakub Kumoch, samolot z Andrzejem Dudą na pokładzie musiał awaryjnie lądować na lotnisku w Warszawie. 

W Rzeszowie prezydent USA weźmie udział w spotkaniu na temat napływu uchodźców do Polski i kryzysu humanitarnego na Ukrainie. Potem spotka się ze stacjonującymi na Podkarpaciu żołnierzami 82. dywizji powietrznodesantowej, przysłanymi do Polski w ostatnich tygodniach w ramach wzmacniania wschodniej flanki NATO.

- Jestem pod wrażeniem tego gestu bycia na granicy, która jest de facto płonącą granicą, gdzie już w tej chwili miliony - można powiedzieć - uchodźców szukają schronienia po naszej stronie - komentował wizytę prezydenta USA w TOK FM Ryszard Schnepf, były ambasador Polski w USA. 

Dyplomata podkreślił, że obecność Bidena tak blisko granicy to wyraz jego zainteresowania sytuacją humanitarną związaną z wojną w Ukrainie, natomiast spotkanie z żołnierzami będzie miało znaczenie obronne. - To jest taki gest, którym prezydent Stanów Zjednoczonych chce pokazać: jestem tutaj, jestem na granicy, ale jestem na terytorium NATO i tego terytorium będziemy bronić - ocenił gość TOK FM. 

Następnie Biden wyruszy do Warszawy.

Joe Biden w Warszawie

W drugim dniu wizyty w Polsce Biden spotka się z prezydentem Dudą oraz wygłosi przemówienie na temat "zjednoczonych wysiłków wolnego świata wspierającego naród ukraiński, pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za jej brutalną wojnę i obrony przyszłości zakorzenionej w zasadach demokratycznych"- przekazał już wcześniej Biały Dom.

Air Force One z prezydentem USA Joe Bidenem wyląduje w piątek wieczorem na warszawskim Lotnisku Chopina. Przylot i odlot amerykańskiej głowy państwa może w minimalnym stopniu wpłynąć na obsługę planowych. 

W związku z wizytą nie obędzie się bez trudności w ruchu samochodowym w stolicy. Więcej o utrudnieniach tutaj =>

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM