Wojna w Ukrainie. W czym tkwi tajemnica męstwa Ukrainy, mimo nierównych sił? Przedstawiamy analizę

Kiedy miesiąc temu Rosja zaatakowała Ukrainę, nikt, nawet sam Władimir Putin nie spodziewał się, że opór ukraińskiej armii będzie tak skuteczny. Jak to się dzieje, że mniej liczne i gorzej uzbrojone wojsko Ukrainy pokrzyżowało plany potężnej Rosji? Oto analiza i aktualna sytuacja na Ukrainie.

Portal BBC podjął się analizy aktualnej sytuacji na Ukrainie i powodów, dla których plan Władimira Putina na błyskawiczne podbicie tego kraju się nie udał. Na czym polega siła Ukrainy? Jest kilka kluczowych aspektów.:

Motywacja - Ukraińcy walczą o swój dom, Rosjanie przyjechali na ćwiczenia

Ukraińcy mają bardzo wysokie morale, ponieważ bronią swojej wolności i swojego kraju. Zostali bezprawnie zaatakowani na własnej ziemi. Bronią swoich domów, swoich rodzin oraz fundamentalnych praw, co daje im siłę i motywację do walki. W kontraście do ukraińskiego morale jest armia rosyjska, której żołnierze są zdezorientowani i zaskoczeni sytuacją, gdyż wielu z nim mówiono, że jadą tylko na ćwiczenia. 

Postawa Ukraińców dla Rosjan jest ogromnym zaskoczeniem i często uniemożliwia im realizację planów. Potwierdza to również  podcast Agnieszki Lichnerowicz, w którym jeden z dowódców pułku Azow powiedział, że Rosjanie nie są w stanie zapanować nad miastami, nad którymi przejmują militarną kontrolę, ponieważ nie znajdują tam kolaborantów za pomocą których stworzyliby reżim policyjny. Ludność cywilna zaś wychodzi naprzeciw rosyjskiej armii by wyrazić poparcie dla niepodległości Ukrainy.

Dowodzenie, kontrola i przywództwo  - charyzma Zełenskiego vs. dowódcy widmo

Jak pisze BBC, plan rosyjskiego cyberataku, który miał zniszczyć ukraińskie systemy komunikacji nie powiódł się. Ukraińcy są znakomicie skomunikowani i potrafią koordynować kilka frontów walki jednocześnie. Do tego dowództwo ukraińskiej armii jest bardzo widoczne. Prezydent Wołodymyr Zełenski, który odmówił ewakuacji z kraju, nie tylko zawiaduje działaniami armii, ale też nieustannie dodaje otuchy swoim żołnierzom i zwykłym obywatelom. Jest też niezwykle aktywny na arenie międzynarodowej. Tymczasem dowództwo wojsk rosyjskich jest zupełnie niewidoczne i właściwie nie wiadomo, kto zawiaduje działaniami armii. Do tego doniesienia o śmierci kolejnych rosyjskich generałów na froncie z pewnością bardzo źle wpływają na motywację i morale rosyjskich żołnierzy.

Taktyka wojenna  - Ukraińcy błyskotliwie walczą na swoim terenie

Taktyka, jaką przybrała Ukraina, polega na szybkich i precyzyjnych uderzeniach w słabe punkty rosyjskiej armii. Wykorzystując znajomość terenu i działając w małych jednostka, Ukraińcy zadają dokuczliwe ciosy wrogowi. Tymczasem Rosjanie atakując dużymi siłami,często poruszają się po drogach, co sprawia, że stają się łatwym celem. 

Wojenny PR - Ukraińcy wiedzą, jak mówić o wojnie

Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że komunikaty dotyczące wojny, jakie docierają do całego świata, całkowicie zdominowała Ukraina. Duża aktywność prezydenta Zełenskiego, a także innych członków rządu Ukrainy, częste doniesienia o sukcesach ukraińskiej armii w mediach społecznościowych nie tylko dodają otuchy i nadziei samym Ukraińcom, ale tworzą imponujący wizerunek Ukrainy w oczach świata. 

Wojna na Ukrainie - aktualności 

Ukraińskie media powołując się na Sztab Generalny Armii podały, że podczas walk z Rosjanami zabity został generał porucznik Jakov Rezancew, dowódca 49. Armii Połączonych Armii Południowego Okręgu Wojskowego Federacji Rosyjskiej

-Sztab wojsk ukraińskich oficjalnie potwierdził informację, że na zachód od Kijowa, w okolicach miejscowości Bucza, Irpień i Hostomel, Rosjanie zostali odcięci od północnego zgrupowania wojsk i otoczeni - powiedział na antenie TVN24 wolontariusz i akredytowany przy ukraińskiej armii dokumentalista Mateusz Lachowski

Pentagon poinformował, że Ukraińcy przejmują kontrolę na południu kraju - W niektórych obszarach, kontrolowanych przez Rosjan Ukraińcy przejmują inicjatywę i bardzo dobrze radzą sobie w walkach - powiedział cytowany przez CNN rzecznik Pentagonu John Kirby podczas wtorkowej odprawy w Pentagonie

- Czernihów na północy Ukrainy został okrążony przez wojska rosyjskie - powiedział gubernator obwodu czernihowskiego Wiaczesław Czaus, cytowany w piątek przez agencję Reutera.

Nawet 300 osób zginęło w zbombardowanym przez Rosjan teatrze w Mariupolu – pisze AFP powołując się na świadków. Gmach teatru, w którym schronili się cywile, został zbombardowany w połowie marca. Przez kolejne dni akcję ratunkową uniemożliwiał nieustający ostrzał. 

Koszary w Dnipro (Dnieprze) zostały ostrzelane z pokładu okrętu podwodnego

Informację taką przekazał stojący na czele administracji obwodu dniepropietrowskiego, Walentyn Rezniczenko. Rezniczenko pisze na swoim kanale w serwisie Telegram, że w wyniku ostrzału doszło do poważnych zniszczeń. Liczba ofiar ataku nie jest na razie znana.

Mapa wojny na Ukrainie

Dokładne analizy tego, jak wygląda mapa wojny na Ukrainie ze wskazaniem terenów zajętych przez Rosjan oraz miejsc, w których ukraińskiej kontrofensywie udało się odeprzeć wroga, publikuje Instytut Badań nad Wojną (ISW). Z grafiki wynika, że w ostatnim czasie Rosjanie nie czynią znaczących postępów. Ukraińcy natomiast odnoszą pewne sukcesy w okolicach Kijowa

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

TOK FM PREMIUM