Ursula von der Leyen: Ukraińcy mają za sobą całą UE. Zwiększymy nasze wsparcie dla Ukrainy

Zwiększymy nasze wsparcie dla Ukrainy, zaostrzymy sankcje i uwolnimy się od rosyjskich paliw kopalnych - zapowiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na konferencji prasowej po szczycie UE w Brukseli.
Zobacz wideo

- Wczoraj wieczorem prezydent Zełenski opisał odwagę Ukraińców, którzy dzielnie stawiają opór (wojskom rosyjskim). Mają za sobą całą UE. Zwiększymy nasze wsparcie dla Ukrainy, zaostrzymy sankcje i uwolnimy się od rosyjskich paliw kopalnych - oświadczyła szefowa KE.

W szybkim odcinaniu się od dostaw z Rosji pomoże deklaracja prezydenta Bidena w sprawie amerykańskiego gazu dla Europy.

- Dziś rano prezydent USA i ja uzgodniliśmy nowe partnerstwo energetyczne. USA zapewnią nam w tym roku dodatkowe co najmniej 15 mld metrów sześciennych LNG. W najbliższych latach dążymy do co najmniej 50 mld metrów sześciennych rocznie. A to zastąpiłoby 1/3 całości dostaw rosyjskiego gazu do Europy - powiedziała von der Leyen.

Kto nie chce najostrzejszych sankcji wobec Rosji?

Mateusz Morawiecki po zakończonym szczycie UE poinformował, że Polska jest wśród państw popierających najostrzejsze sankcje na Rosję. - Niemcy i Austria nie są gotowe do sankcji energetycznych - stwierdził premier.

TOK FM PREMIUM