Wołodymyr Zełenski: Ukraina nie może strącać rosyjskich rakiet strzelbami śrutowymi i bronią maszynową

Prezydent Wołodymyr Zełenski ponownie zaapelował do społeczności międzynarodowej o dostawy ciężkiej broni na Ukrainę.
Zobacz wideo

- Ukraina nie może strącać rosyjskich rakiet strzelbami śrutowymi i bronią maszynową - powiedział prezydent Ukrainy w opublikowanym w nocy z soboty na niedzielę nagraniu wideo. - Bez wystarczającej ilości czołgów, ciężkiego sprzętu i samolotów nie uwolnimy oblężonego przez Rosjan portu Mariupol - podkreślił Wołodymyr Zełenski.

Kancelaria prezydenta Ukrainy poinformowała wcześniej, że prośbę o dostawy ciężkiej broni Zełenski powtórzył także podczas wideokonferencji z prezydentem Polski Andrzejem Dudą.

Sztab Generalny Ukrainy: siły rosyjskie próbują zablokować Czernihów

Siły rosyjskie próbują zablokować Czernihów w północnej Ukrainie i kontynuują koncentrację sił ofensywnych w obwodzie donieckim z zamiarem zajęcia m.in. Mariupola – poinformował w niedzielę rano Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Kontynuowano ostrzał dzielnic mieszkalnych Czernihowa, Iwaniwki i Nieżyna. Ostrzeliwano też dzielnice mieszkalne Kijowa i przedmieść. Jak poinformowano, Rosjanie przystąpili również "do przegrupowania wojsk, przemieszczając kilka pododdziałów w okolice Czarnobyla i dalej na Białoruś w celu odzyskania zdolności bojowej". "Niewykluczone, że w następstwie zostanie wznowiona próba zaatakowania stolicy od północnego zachodu" - ocenia ukraiński sztab.

Na kierunku donieckim wojska rosyjskie kontynuują koncentrowanie sił ofensywnych w celu wznowienia działań mających na celu pełne zajęcie obwodów donieckiego i ługańskiego. Celem jest przede wszystkim przejęcie kontroli nad Popasną i Rubiżnem oraz zajęcie Mariupola.

Sztab podkreślił, że żołnierze rosyjscy nadal terroryzują i zastraszają ludność cywilną na zajętych terenach. Nierzadkie są przypadki grabieży, a także uprowadzania ludzi.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM