Ordo Iuris będzie monitorować wybory parlamentarne na Węgrzech. "Tragikomiczne podsumowanie weekendu"

Rzecznik węgierskiego rządu Zoltan Kovacs stwierdził, że "w obliczu rosnących obaw o bezstronność, integralność Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE celem misji jest przywrócenie zaufania publicznego do procesów wyborczych i obserwatorów międzynarodowych". Agnieszka Pomaska z KO przypomniała, że ostatnim krajem, który podważał wiarygodność misji obserwacyjnej OBWE była Rosja w 2021 roku.

Na Węgrzech 3 kwietnia odbędą się wybory parlamentarne. Na trzecią z rzędu wygraną liczy obecny premier Viktor Orban. W weekend o rozpoczęciu międzynarodowej misji obserwacyjnej wyborów na Węgrzech poinformowało Ordo Iuris. "Obowiązki obserwatorów pełnią przedstawiciele akademickich instytutów badawczych, think tanków, organizacji społecznych, prawnicy i dziennikarze z 5 krajów europejskich" - przekazano.

"Niezależna polska organizacja prawna OrdoIuris rozpoczyna misję obserwacyjną podczas węgierskich wyborów. W obliczu rosnących obaw o bezstronność, integralność @OSCE_ODIHR, celem misji jest przywrócenie zaufania publicznego do procesów wyborczych i obserwatorów międzynarodowych"  - skomentował w niedzielę Zoltan Kovacs, rzecznik węgierskiego rządu. 

"Tragikomiczne podsumowanie weekendu"

"Przeciwstawienie obserwatorów OBWE (w którym PL ma przewodnictwo ) innej organizacji jest niebywałe. Obserwatorzy OBWE wg władz mają być powiązani z Sorosem" - odniósł się do sprawy politolog, ekspert od polityki węgierskiej Dominik Hejj. 

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Agnieszka Pomaska zaznaczyła, że "poprzednim krajem, który podważał wiarygodność misji obserwacyjnej OBWE była Rosja we wrześniu 2021 roku". 

O "tragikomicznym podsumowaniu weekendu" napisał z kolei Marcin Kierwiński, również z KO. 

Rzecznik Platformy Obywatelskiej, Jan Grabiec, skwitował sprawę jednym zdaniem: Putin będzie zadowolony. 

Ordo Iuris o stronniczości i bylejakości opinii UE i OBWE

Prezes i współzałożyciel Ordo Iuris Jerzy Kwaśniewskim odpierając nieprzychylne komentarze, stwierdził, że misja obserwacyjna Ordo Iuris stawia UE i OBWE w "nieznanej im sytuacji". "Wdrażamy najwyższe standardy rzetelności. Obnażając stronniczość i bezpodstawność opinii tych organizacji, nawykłych dotąd do bylejakości - napisał. 

Blogerka Kataryna zapytała z kolei na Twitterze, czy Ordo Iuris wybiera się na Węgry na zaproszenie władz. Kwaśniewski odparł, że nie. 

Wybory parlamentarne na Węgrzech 2022 

Wybory parlamentarne na Węgrzech odbędą się 3 kwietnia. Według sondażu Republikon przeprowadzonego w połowie marca partia Fidesz Viktora Orbana może liczyć na 41 proc. poparcie. Na opozycję chciało natomiast zagłosować 39 proc. badanych. 

Od przejęcia przez Fidesz władzy w 2010 roku będzie to pierwszy raz, kiedy w wyborach weźmie udział blok zjednoczonej opozycji, składający się z sześciu partii. Ich kandydatem na szefa rządu będzie burmistrz Hódmezovásárhely, Péter Márki-Zay.

Posłuchaj:

DOSTĘP PREMIUM