Oscary 2022: zwycięzcy wyłonieni. Wiemy, który film zdobył najwięcej statuetek

Podczas tegorocznej gali oscarowej było trochę niespodzianek. Najlepszym filmem okazał się "CODA", a faworyt Oscarów 2022 "Psie pazury" zwyciężył tylko w jednej kategorii.

Oscary 2022 zostały rozdane. W poniedziałek 28 marca 2022 roku nad ranem polskiego czasu zakończyła się w Hollywood 94. ceremonia wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Po ubiegłorocznej pandemicznej odsłonie, kiedy to Oscary 2021 wręczano na dworcu kolejowym Union Station w Los Angeles, a część artystów nie mogła przyjechać do Stanów Zjednoczonych – tym razem uroczystość powróciła do hollywoodzkiego Dolby Theatre. Po raz pierwszy od kilku lat galę poprowadziły trzy gospodynie – aktorki Wanda Sykes, Amy Schumer i Regina Hall. 

Oscary 2022: najważniejsi zwycięzcy tegorocznego plebiscytu. "Diuna" z największą liczbą statuetek

Najwięcej, bo sześć statuetek zdobyła "Diuna" Denisa Villeneuve'a, czyli adaptacja słynnej powieści science fiction Franka Herberta – m.in. za montaż, muzykę, efekty specjalne, scenografię i zdjęcia.

Najlepszym filmem została "CODA" w reżyserii Sian Heder. To opowieść o dziewczynie, która jest jedyną słyszącą osobą w najbliższej rodzinie. Film doceniono już wcześniej m.in. Główną Nagrodą Jury podczas festiwalu w Sundance, nagrodą Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych oraz dwiema statuetkami BAFTA. Obraz zdobył też złotą statuetkę oscarową za najlepszy scenariusz adaptowany i drugoplanową rolę Troya Kotsura. Film "CODA" wygrał w plebiscycie z takimi tytułami, jak "Zaułek koszmarów" czy "West Side Story".

Z kolei za najlepszy scenariusz oryginalny Akademia podczas gali oscarowej nagrodziła "Belfast". Poza Kennethem Branaghem do nagrody w tej kategorii nominowani byli Paul Thomas Anderson ("Licorice Pizza"), Adam McKay i David Sirota ("Nie patrz w górę"), Zach Baylin ("King Richard: Zwycięska rodzina"), a także Joachim Trier i Eskil Vogt ("Najgorszy człowiek na świecie").

"Psie pazury" - faworyt Oscarów 2022 z tylko jedną wygraną. Will Smith i Jessica Chastain ze statuetkami za najlepsze role pierwszoplanowe

"Psie pazury" - czyli film nominowany w aż 12 kategoriach - zwyciężył tylko w jednej. Statuetka powędrowała do Jane Campion za najlepszą reżyserię. Tym samym nowozelandzka reżyser okazała się lepsza od Kennetha Branagha ("Belfast"), Paula Thomasa Andersona ("Licorice Pizza"), Ryusuke Hamaguchiego ("Drive My Car") i Stevena Spielberga ("West Side Story").

Najlepszym aktorem pierwszoplanowym w plebiscycie Oscary 2022 został Will Smith za rolę w "King Richard", a najlepszą aktorką pierwszoplanową Jessica Chastain za rolę w "Oczy Tammy Faye".  Z kolei statuetką za najlepsze kostiumy doceniono Jenny Beavan ("Cruella"). Do ekipy filmu "Oczy Tammy Faye" powędrowała nagroda za najlepszą charakteryzację i fryzury. Najlepszą piosenką została "No Time To Die" w wykonaniu Billie Eilish i jej brata Finneasa O'Connella

Laureatem nagrody dla najlepszego pełnometrażowego filmu międzynarodowego został podczas gali oscarowej 2022 "Drive My Car" Ryusuke Hamaguchiego. Adaptacja opowiadania Harukiego Murakamiego pokonała "The Hand of God" Paolo Sorrentino (Włochy), "Lunana: A Yak in the Classroom" Pawo Choyning Dorji (Bhutan), "Przeżyć" Jonasa Pohera Rasmussena (Dania) oraz "Najgorszego człowieka na świecie" Joachima Triera (Norwegia).

"Sukienka": film polski bez Oscara 2022. Przegrał z "The Long Goodbye"

Polski film "Sukienka" nie dostał w końcu statuetki w plebiscycie Oscary 2022. Wyprodukowana przez Warszawską Szkołę Filmową historia młodej pracownicy motelu, która z powodu niskiego wzrostu doświadcza odrzucenia ze strony mężczyzn, była entuzjastycznie przyjęta m.in. na festiwalach filmowych w Atlancie, San Diego i Rhode Island. 

Tym razem jednak nagroda za najlepszy krótkometrażowy film aktorski powędrowała do "The Long Goodbye" Aneila Karii.

TOK FM PREMIUM