PESEL dla Ukraińców: zarejestrowano już ponad 300 tysięcy numerów

Na Stadionie Narodowym tylko pierwszego dnia obsłużono ponad 1100 osób. Powstanie też dwa tysiące stacji mobilnych ZUS w całym kraju.

Od środy 16 marca 2022 roku obywatele Ukrainy, którzy uciekli ze swojego kraju przed wojną, mogą ubiegać się o nadanie numeru PESEL. Dzięki PESEL-om Ukraińcy mogą w Polsce kontynuować naukę, podjąć pracę, a także korzystać ze wszystkich usług polskiej e-administracji.

O PESEL można się ubiegać przede wszystkim w urzędach gminnych - w taki sposób uzyskamy PESEL dla Ukraińców w Łodzi czy Wrocławiu. Inne miasta stworzyły centralne punkty rejestracyjne. Dla przykładu, dla nadawania numeru PESEL dla Ukraińców w Krakowie zorganizowany został jeden, centralny punkt w TAURON Arenie Kraków, a w Warszawie Ukraińcy mogą się rejestrować w centralnym punkcie na Stadionie Narodowym.

PESEL dla Ukraińców: ile już wydanych? Warto od razu założyć Profil Zaufany

Jak podaje PAP, już 301 tysięcy obywateli Ukrainy otrzymało numer PESEL – poinformował w czwartek 24 marca 2022 roku w Sejmie wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

Numer PESEL dla Ukraińców jest dla wszystkich obywateli Ukrainy, którzy po 24 lutego 2022 uciekli z terenów Ukrainy i mieszkają w Polsce. Aby móc ubiegać się o przyznanie numeru PESEL wystarczy dokument ze zdjęciem, który potwierdza tożsamość uchodźcy. W wyjątkowych sytuacjach dopuszcza się nadanie numeru na podstawie oświadczenia złożonego urzędnikowi.

Podczas rejestracji, przy nadawaniu numeru PESEL dla Ukraińców, każda pełnoletnia osoba ma również możliwość założenia Profilu Zaufanego. Umożliwia on załatwianie spraw urzędowych online oraz korzystanie z aplikacji mObywatel, a co za tym idzie z dokumentu diia.pl, czyli elektronicznego dokumentu tożsamości. Od momentu rozpoczęcia procesu już prawie 100 tysięcy obywateli Ukrainy zdecydowało się na założenie swojego Profilu Zaufanego.

Nadawanie numerów PESEL: Stadion Narodowy i inne punkty mobilne ZUS. Informacji o lokalizacjach szukaj na stronie gminy

Gdzie można wyrobić numer PESEL? Wniosek o nadanie można wypełnić w dowolnym urzędzie gminy. Aby maksymalnie usprawnić cały proces, otwierane są liczne punkty poza urzędami, umożliwiające sprawną obsługę Ukraińców. Od soboty (26.03.2022) w całej Polsce ruszyły mobilne punkty ZUS dla uchodźców. 

Jak mówił sekretarz stanu ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński, do samorządów trafiły 732 zestawy komputerowe i 258 dodatkowych skanerów odcisków palców. W sumie w całym kraju ma powstać 2 tysiące stacji mobilnych, przystosowanych do pracy poza siedzibą urzędu.  Informacje o ich lokalizacjach można znaleźć na stronach internetowych gmin.

Ponadto dystrybuowane są ulotki, ułatwiające dopełnienie formalności. Materiały wyjaśniają jak wygląda procedura uzyskania numeru PESEL, czym jest Profil Zaufany oraz aplikacja mObywatel.

Punkt mobilny powstał m.in. na Stadionie Narodowym w Warszawie. 

- Pierwszego dnia funkcjonowania punktu obsłużono tam ponad 1100 osób. Dzięki współpracy MSWiA oraz stołecznego samorządu udało się znacząco usprawnić proces nadawania PESEL-i – powiedział Janusz Cieszyński o punkcie na Stadionie Narodowym.

PESEL dla Ukraińców: uwaga na fake news. Nie jest jednoznaczne z uzyskaniem polskiego obywatelstwa

Jak informuje PAP, wraz z uruchomieniem procesu nadawania numerów PESEL dla Ukraińców monitoring treści pod kątem dezinformacji prowadzony przez NASK-PIB wskazał, że w sieci pojawiły się nieprawdziwe treści na temat konsekwencji prawnych otrzymania PESEL. Warto wiedzieć, że nadanie numeru PESEL dla Ukraińców nie jest jednoznaczne z uzyskaniem polskiego obywatelstwa oraz uprawnień przysługujących wyłącznie obywatelom RP takich jak bierne i czynne prawo wyborcze. 

Z analiz zespołu ds. walki z dezinformacją wynika, że takie wpisy pochodzą m.in. z kont, które wcześniej zajmowały się rozpowszechnianiem nieprawdziwych informacji na temat Narodowego Programu Szczepień.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

TOK FM PREMIUM