Przesmyk suwalski - o co chodzi? Czy może tu dojść do konfliktu zbrojnego między NATO a Rosją?
Przesmyk suwalski - o co chodzi? Prezydent Litwy wzbudził niepokój
Przesmyk suwalski wzbudził w ostatnich dniach zainteresowanie europejskich mediów za sprawą hiszpańskiego dziennika "El Pais". Ukazał się w nim artykuł opisujący jedno ze spotkań piątkowego szczytu NATO, podczas którego dyskutowano o tym, że przesmyk suwalski może stać się celem rosyjskiego ataku:
"Sam prezydent Litwy Gitanas Nauseda wspomniał o tych niepokojach mediom podczas ostatniego szczytu NATO w Brukseli" - napisał "El Pais", który nazwał przesmyk suwalski "europejską piętą Achillesa".
Suwałki między Kaliningradem i białoruskim Grodnem. Przesmyk suwalski wąskim gardłem NATO?
Przesmyk suwalski, choć jest niewielkim obszarem wokół Suwałk, Augustowa i Sejn, to jego położenie sprawia, że ma ogromne znaczenie zarówno dla państw NATO, jak i dla Rosji. Obecnie jest on jedynym lądowym połączeniem pomiędzy Litwą, Łotwą i Estonią a Polską, a tym samym resztą Europy. Z drugiej zaś strony, oddziela on rosyjski Kaliningrad od Białorusi.
O znaczeniu tego terenu mówił także w Radiu Białystok doktor Jacek Bartosiak z Ośrodka Myśli Strategicznej "Strategy&Future":
- Tu są wszelkie drogi komunikujące Polskę z Litwą, a także wschodnią Białoruś z Polską i Litwą oraz Obwód Kaliningradzki z Polską i Litwą. Pamiętajmy przy tym, że w ramach NATO mamy pomagać państwom bałtyckim. Będziemy dokonywali przerzutu wojsk przez ten obszar w bardzo trudnej sytuacji strategicznej, flankowani przez terytorium Białorusi i Obwodu Kaliningradzkiego. No i boimy się uderzenia wprost na Warszawę i wyeliminowania Polski z wojny.
Generał uspokaja: Kaliningrad nie taki straszny
Tymczasem Gen. Mieczysław Cieniuch były szef Sztabu Generalnego w rozmowie z Onetem potwierdza, iż przesmyk suwalski jest terenem o ogromnym znaczeniu strategicznym, jednocześnie jednak uspokaja nastroje:
– Jeżeli zagrożenie od strony przesmyku suwalskiego z Federacji Rosyjskiej będzie wzrastało, to NATO zareaguje adekwatną odpowiedzią odstraszania. Prawdopodobnie obecna ocena wywiadowcza wskazuje na to, że potencjał odstraszania NATO w tym regionie jest wystarczający
Generał dodał także, że potencjał militarny Obwodu Kaliningradzkiego nie jest tak duży, by zagrażać NATO:
Potencjał zaczepny Obwodu Kaliningradzkiego nie jest tak nadzwyczajny, by Sojusz miał powody, aby się go obawiać. Potencjał ten ma przede wszystkim charakter morski. Może być wykorzystany oczywiście także na lądzie, ale nie jest na tyle duży, by NATO musiało się nim niepokoić.
Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->
DOSTĘP PREMIUM
- "Rosjanie bili do momentu, aż uleciało z niego życie". Putin: Usiadłem w kącie i zapłakałem
- "To nie jest zwykła kolonia karna, to są tortury". Zarembiuk załamany po wyroku na Poczobuta
- Po co Zełenskiemu tournée po Europie? "Prezydent brutalnie to powiedział"
- Zła wiadomość dla kierowców. "Nawet 9-10 złotych za diesla na polskich stacjach"
- Katarzyna Lubnauer straci immunitet? Komisja jest na "tak". Wszystko przez Łukasza Piebiaka
- Polski strażak, który szuka ocalałych po trzęsieniu ziemi w Turcji. "Czas jest nieubłagany"
- Sensacji nie było. PiS w Sejmie odrzucił wszystkie poprawki Senatu do noweli ustawy o SN
- Ustawa wiatrakowa. Sejm podjął ważne decyzje ws. odległości wiatraków od domów
- KO przed Zjednoczoną Prawicą, ale o włos. Pięć partii w Sejmie
- Stopy procentowe. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej