Co z misją pokojową NATO na Ukrainie? "Nie potrzebujemy zamrożonego konfliktu"

Uzyskanie zgody Rady Bezpieczeństwa ONZ na misję pokojową NATO w Ukrainie nie jest obecnie możliwe. Podobnie ma się sprawa w przypadku zgody OBWE.

Na nadzwyczajnym szczycie NATO, który miał miejsce w ubiegły czwartek (24.03.2022) Polska przedstawiła propozycję ustanowienia misji pokojowej na Ukrainie. Misja pokojowa miałaby zostać przygotowana przez NATO i ewentualnie inne organizacje międzynarodowe. Miałaby być "osłonięta zbrojnie" i odbywać się na terytorium Ukrainy. 

Jednak żadne decyzje w sprawie misji nie zapadły, ani podczas szczytu NATO, ani podczas weekendowej wizyty prezydenta USA Joe Bidena w Polsce.

Misja pokojowa na Ukrainie? Zełenski nie jest przekonany

W niedzielę (27.03.2022) prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski udzielił pierwszego od początku wojny wywiadu rosyjskim dziennikarzom niezależnych mediów, w którym odniósł się m.in. do pomysłu polskich polityków, żeby wysłać na Ukrainę misję pokojową i humanitarną:

- Na tym polega cały pomysł Polski: wysłać siły pokojowe na Ukrainę. Nie rozumiem jeszcze do końca tej propozycji. Nie potrzebujemy zamrożonego konfliktu na terytorium naszego państwa – mówił.

Jak dodał, "kiedy tylko zaczęła się inwazja, kiedy były zagrożenia związane z naszymi elektrowniami atomowymi, z innymi zakładami o znaczeniu strategicznym, proponowaliśmy zaproszenie dla obecności tam sił pokojowych, takich czy innych. Ale na razie się nie doczekaliśmy".

Do wątpliwości prezydenta Ukrainy odniósł się w poniedziałek (28.03.2022) m.in. wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki, który mówił, że propozycja dotycząca misji pokojowej NATO na Ukrainie to nie był pomysł na zamrożenie konfliktu, tylko na to, by uruchomić korytarze humanitarne i aby można było ewakuować ludność cywilną. 

Misje pokojowe: na czym polegają?  Podstawą prawną ich utworzenia jest Rezolucja Bezpieczeństwa ONZ

Jak czytamy na stronie ośrodka ONZ w Warszawie, misje pokojowe są jednym z narzędzi mających na celu rozwiązywanie konfliktów, jak również zapobieganie wojnom domowym w regionach nieustabilizowanych. Misja pokojowa w Ukrainie mogłaby oznaczać m.in. utworzenie bezpiecznych korytarzy humanitarnych zabezpieczanych przez siły NATO czy wprowadzenie zakazu lotów nad fragmentami terytoriów Ukrainy. 

Misje pokojowe służą też odbudowie strat powstałych w następstwie konfliktu zbrojnego czy zapewnieniu wolnych i uczciwych wyborów i referendów. Podstawą prawną utworzenia misji pokojowej jest Rezolucja Bezpieczeństwa ONZ, a kierownictwo nad misją pokojową sprawuje Sekretarz Generalny ONZ.

Misja pokojowa na Ukrainie na razie nie jest możliwa

Jak podaje Demagog.org.pl, NATO ma możliwość organizowania misji pokojowych, a decyzja o udziale w takiej operacji podejmowana jest za zgodą Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) lub OBWE (Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, z ang. Organization for Security and Cooperation in Europe). 

Do przyjęcia rezolucji wymagane jest uzyskanie dziewięciu głosów, a wystarczy sprzeciw jednego ze stałych członków Rady Bezpieczeństwa, aby do takiej misji nie doszło. 

Ponieważ Rosja jest jednym z członków RB ONZ, dlatego też uzyskanie zgody Rady na misję pokojową NATO w Ukrainie wydaje się niemożliwe. Podobnie ma się sprawa w przypadku zgody OBWE.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

TOK FM PREMIUM