Amerykańska produkcja systemów Javelin i Stinger przyspieszy. Ukraina dostanie więcej broni?
Amerykanie produkują systemy Javelin i Stinger. Broń wspiera walczącą Ukrainę
Jak podaje CNN, do 7 marca, a więc w ciągu niespełna dwóch pierwszych tygodni rosyjskiej inwazji, USA i inne kraje NATO wysłały Ukrainie około 17 tys. pocisków przeciwpancernych i 2 tys. pocisków przeciwlotniczych. Od tamtej pory liczby przekazywanej Ukraińcom broni wzrosły, ale dokładne dane nie zostały podane do publicznej wiadomości.
16 marca Biały Dom ogłosił pakiet pomocy dla Ukrainy wart 800 mln dolarów, w którym przewidziano przekazanie 800 dodatkowych systemów Stinger i 2 tys. systemów Javelin – donosi CNN.
Jak podaje amerykańska stacja, strona ukraińska poprosiła USA o dzienne dostawy 500 pocisków przeciwpancernych do systemu Javelin i tyleż samo do systemu przeciwlotniczego Stinger. Aby odpowiedzieć na zapotrzebowanie Kijowa, resort obrony Stanów Zjednoczonych naciska na firmy zbrojeniowe, by te przyspieszyły produkcję tej broni.
Zarówno produkujący wyrzutnie przeciwpancerne koncern Lockheed Martin, jak i wytwórca Stingerów, firma Raytheon prowadzą rozmowy z Pentagonem dotyczące zwiększenia swojej produkcji.
System Javelin i system Stinger sieją postrach wśród wśród Rosjan
Javelin to jeden z najnowocześniejszych systemów wyrzutni przeciwpancernych. Działa on w tzw. trybie „wystrzel i zapomnij", co oznacza, że żołnierz potrzebuje jedynie wskazać cel i nacisnąć spust. Pocisk sam dosięgnie celu, a operator może w tym czasie zmienić stanowisko. System Javelin jest zdolny do niszczenia celów w odległości do 2,5 km i ma dostępne dwie trajektorie lotu. Może lecieć zarówno w linii prostej, jak i wznoszącej, by następnie opaść na cel z góry. To sprawia, że jest zdolny do niszczenia nawet najlepiej opancerzonych pojazdów, ponieważ potrafi uderzyć wprost w dach wieży czołgowej, czyli miejsce, gdzie pancerz jest najsłabszy.
System Stinger to przenośny, ręcznie odpalany zestaw ziemia-powietrze, zawierający pociski naprowadzane na podczerwień. Całość ma 1,52 m długości i 70 mm średnicy, a masa zestawu wynosi ok. 10 kg. Według dostępnych danych jest zdolny do rażenia statków powietrznych lecących na wysokościach od 180 do nawet 3800 m. Maksymalna odległość działania Stingera wynosi 4,8 km. Do jego odpalenia wystarczy zaledwie dwóch operatorów. Istnieje jednak kilka wersji Stingerów, w tym wersja FIM-92, która jest przystosowana do przenoszenia przez samoloty.
Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->
-
Prace komisji ds. wpływów należy bojkotować? Miller proponuje specjalny fundusz, by zebrać pieniądze na kary
-
Moskwa po ataku dronów. Putin "robi z tego prawie że sukces". Rosjanie wyjdą na ulice? "To jednak drąży"
-
Ukraina walczy i się zmienia. Jaka będzie? "Rozumieć Ukrainę" - nowy podcast Lichnerowicz i Bendyka
-
Aktorowi Antoniemu K. grożą dwa lata więzienia. Jest akt oskarżenia
-
Wyniki Lotto 31.05.2023, środa [Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Ekstra Pensja, Ekstra Premia]
- Przed "lex Tusk" chroni tylko tajemnica spowiedzi. Sędzia Markiewicz o "ruskich metodach" PiS. "Widzę ciemność!"
- Złe informacje dla kierowców. "Pierwszy raz od lutego wzrost cen diesla". Ile zapłacimy za paliwo?
- "Rodzina 500 plus". Rozpoczyna się nowy okres świadczeniowy w programie
- Rosja nie zablokuje Ukrainie wejścia do NATO. "Wszyscy członkowie Sojuszu są zgodni"
- Ponad 2000 dzieci z Ukrainy bezprawnie deportowane na Białoruś. Wydano na ten cel 29 mln rubli