Rozdanie Oscarów 2022: Will Smith przeprasza za policzek. "Moje zachowanie było niewybaczalne"

Amerykański aktor stracił panowanie nad emocjami podczas rozdania Oscarów 2022. Amerykańska Akademia Filmowa zapowiada "formalny przegląd incydentu".

Aktor Will Smith, który podczas ceremonii rozdania Oscarów 2022 spoliczkował komika Chrisa Rocka, przeprosił go w poniedziałek za swój wyczyn. Zrobił to po tym, jak organ nadzorujący nagrody oscarowe zapowiedział "formalny przegląd incydentu" – podaje PAP.

Uderzenie Willa Smitha: Oscary 2022 w atmosferze skandalu

Will Smith, który podczas gali rozdania Oscarów 2022 został uznany za najlepszego aktora i otrzymał statuetkę za rolę w filmie "Król Ryszard: zwycięska rodzina", wszedł nagle na scenę podczas ceremonii i uderzył w twarz Chrisa Rocka, który zażartował z fryzury żony Smitha, Jady. 

Chris Rock powiedział, że Jada Smith wydaje się być gotowa do roli głównej w „GI Jane 2", ponieważ ma bardzo krótko obcięte włosy. Problem w tym, że Jada cierpi od lat na łysienie plackowate, do czego przyznała się publicznie w 2018 roku. Tego żartu nie wytrzymał Will Smith, który spoliczkował komika na oczach osób oglądających rozdanie Oscarów 2022. 

Kilka chwil później, podczas odbierania statuetki za najlepszą męską rolę, Smith ze łzami w oczach przeprosił swoich kolegów nominowanych i Akademię, ale nie Chrisa Rocka.  „Miłość sprawi, że będziesz robić szalone rzeczy" – tłumaczył. 

Po rozdaniu Oscarów 2022: Will Smith przeprasza, a Akademia zapowiada "przegląd incydentu"

- Chciałbym cię publicznie przeprosić, Chris. To było nie na miejscu, pomyliłem się. Wstydzę się, a moje działania nie są tożsame z zachowaniem osoby, którą pragnę być – napisał dziś (29.03.2022) aktor na Instagramie.

- Przemoc we wszystkich jej formach jest trująca i destrukcyjna. Moje zachowanie podczas rozdania Oscarów zeszłej nocy było nie do przyjęcia i niewybaczalne. Żarty na mój temat są częścią pracy, ale żart o stanie zdrowia Jady był dla mnie zbyt trudny do zniesienia i zareagowałem emocjonalnie – napisał Smith.

Przeprosiny aktora na Instagramie pojawiły się kilka godzin po tym, jak Amerykańska Akademia Filmowa zapowiedziała, że rozważy nałożenie kary na aktora: 

- Oficjalnie rozpoczęliśmy formalny przegląd incydentu i zbadamy dalsze działania i konsekwencje zgodnie z naszym Regulaminem, Standardami postępowania i prawem stanu Kalifornia" – napisano w oświadczeniu.

Rozdanie Oscarów 2022: Will Smith na językach gwiazd. "Smutny pokaz toksycznej męskości narcystycznego szaleńca"

Do incydentu bardzo szybko odnieśli się inni uczestnicy gali rozdania Oscarów 2022. Niektórzy zareagowali szokiem i osłupieniem, inni potępiali Smitha za przejaw "toksycznej męskości". 

- Mógł go zabić. To czysta niekontrolowana wściekłość i przemoc" – powiedział filmowiec Judd Apatow w Tweecie, który później usunął.

Rosie O'Donnell, zdobywczyni nagrody Emmy, zachowanie Smitha określiła jako „smutny pokaz toksycznej męskości narcystycznego szaleńca", a aktorka Kathy Griffin dodała: „Teraz wszyscy będziemy się martwić o to, kto postanowi być kolejnym Willem Smithem w klubach komediowych i teatrach."

Niektórzy celebryci stanęli w obronie Smitha. Piosenkarka Nicki Minaj powiedziała, że jako mąż, Smith zna ból Jady Smith związany z chorobą: 

- Trzeba byłoby zobaczyć, co dzieje się w duszy mężczyzny, gdy spogląda na kobietę, którą kocha i widzi, jak powstrzymuje ona łzy wywołane takim „małym żartem" – napisała na Twitterze.

Niektórzy internauci wzywają do odebrania Willowi Smithowi Oscara, jednak gubernator Amerykańskiej Akademii Filmowej i zdobywczyni Oscara Whoopi Goldberg powiedziała, że tak się nie stanie.

TOK FM PREMIUM