Ile Rosjanie płacą najemnikom z Syrii? BBC ujawnia stawki za udział w wojnie w Ukrainie

Rosja oferuje syryjskim bojownikom równowartość 5000 funtów (ok. 28 tys. złotych) miesięcznie, by walczyli po jej stronie w wojnie przeciwko Ukrainie - podała stacja BBC News, powołując się na jednego z najemników.
Zobacz wideo

Cytowany przez brytyjską stację ochotnik przyznał, że zdaje sobie sprawę, że Rosja dokonuje masakry na Ukrainie, ale zgłosił się, bo zaciągnięcie się do walki pozwala wielu ubogim Syryjczykom na wyżywienie rodzin. Mówił, że on sam zgłosił się ze względu na oferowane pieniądze. Powiedział też, że jego rodzina nie chce, by wyjeżdżał, ale obiecano mu, że w razie jego śmierci jego bliscy otrzymają równowartość 37 tys. funtów (ponad 207 tys. złotych). Dodał, że wie o co najmniej 200 osobach, które zgłosiły się na ochotnika.

Jak wskazuje BBC, rząd ukraiński i jedna z wiodących syryjskich organizacji pozarządowych twierdzą, że w całej Syrii powstało 14 ośrodków rekrutacyjnych.

Straty sił rosyjskich 

Blisko 17,3 tys. żołnierzy straciło wojsko rosyjskie od początku agresji na Ukrainę - poinformował w środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

Do tej pory siły rosyjskie straciły też m.in. 131 śmigłowców, 605 czołgi, 1723 pojazdów opancerzonych, 305 systemów artyleryjskich, 96 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 54 systemy przeciwlotnicze, 1184 samochodów, siedem okrętów.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

TOK FM PREMIUM