Czarnobyl. Rosjanie z chorobą popromienną po wjeździe do Czerwonego Lasu?

Rosyjscy żołnierze, którzy przebywali w pobliżu Czarnobyla, mieli trafić do Centrum Medycyny Radiacyjnej w białoruskim Homlu. Powodem są nieodpowiedzialne działania wojenne w Czerwonym Lesie, jednym z najbardziej skażonych miejsc na świecie.

Czerwony Las - Czarnobyl. Autobusy wywożą Rosjan. Żołnierze mają objawy choroby popromiennej

We wtorek 29 marca agencja Reuters poinformowała, że rosyjskie wojsko przemieszcza się przez Czerwony Las w pobliżu Czarnobyla. Tamtejsi żołnierze nie mieli na sobie żadnych środków ochronnych, mimo że od awarii w elektrowni atomowej Czerwony Las uznawany jest za jedną z najbardziej skażonych stref na świecie. Co gorsza, przejazd ciężkim sprzętem doprowadził do podniesienia się silnie radioaktywnego pyłu z tej okolicy. Pracownicy elektrowni, do których dotarł Reuters, nazwali działania Rosjan "samobójstwem".

Dziś Jarosław Jemelianenko, członek Rady Publicznej Państwowej Agencji Ukrainy ds. zarządzania strefami wykluczenia, przekazał, że siedem autobusów medycznych z rosyjskimi żołnierzami cierpiącymi na objawy choroby popromiennej przyjechało do białoruskiego Centrum Medycyny Radiacyjnej w Homlu. Jako przyczynę tego stanu Jemelianenko podaje właśnie pobyt w Czerwonym Lesie. Z najnowszych informacji wynika, że Rosjanie nie tylko przejeżdżali przez skażony teren, ale próbowali się tam również okopać.

"Istnieją podstawowe zasady postępowania na tym obszarze. Promieniowanie to fizyka, działa niezależnie od statusu i liczby pasków na ramieniu. Przy minimalnej inteligencji dowódców lub żołnierzy można było tego uniknąć. Planeta małp" - podsumował Jemelianenko.

Czerwony Las, w którym przebywali Rosjanie, jest jedną z najbardziej skażonych stref na świecie

Czerwony Las znajduje się około 2 km na południe od wysiedlonego miasta Prypeć, w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia na północy Ukrainy. Jego nazwa pochodzi od rdzawego zabarwienia drzew, które obumarły po wchłonięciu zbyt dużej dawki promieniowania po katastrofie w elektrowni w Czarnobylu w kwietniu 1986 roku. Okolice Czerwonego Lasu są uznawane za jeden najbardziej skażonych obszarów na świecie. Cały teren wchodzi w skład czarnobylskiej strefy zamkniętej, a w temtejszej glebie obecne jest skażenie izotopami strontu 90Sr i cezu 137Cs.

Jeden z pracowników elektrowni w Czarnobylu, którego cytuje agencja Reutera, wjechanie do Czerwonego Lasu było "samobójstwem" dla rosyjskich żołnierzy, ponieważ skutkowało przedostaniem się do ich organizmów radioaktywnych substancji. W efekcie u Rosjan może rozwinąć się choroba popromienna, czyli zespół objawów klinicznych spowodowany przez promieniowanie jonizujące w wysokiej dawce. Jej przebieg zależny jest od otrzymanej dawki promieniowania, czasu jej pochłonięcia i indywidualnej podatności człowieka. Póki co nie wiadomo, jaki poziom promieniowania odnotowano u osób znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie Czerwonego Lasu.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

TOK FM PREMIUM