To stąd Rosjanie prowadzą naloty na Ukrainę. Lotnisko zaledwie 20 kilometrów od granicy z Polską

- Ofensywa z Białorusi tak naprawdę już się zaczęła. Ponadto, Rosjanie zaczęli wykorzystywać lotnisko w Brześciu do ostrzału rakietowego naszego terytorium - powiedział doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denisenko.

Rosjanie atakują Ukrainę z terenu Białorusi. Wykorzystują do tego lotnisko w Brześciu

Chociaż Białoruś oficjalnie nie dołączyła do wojny na Ukrainie, to tamtejszy reżim od samego początku wspiera rosyjskiego okupanta. Skala tego wsparcia ciągle rośnie. Jak podaje doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denisenko, cytowany przez agencję UNIAN, ofensywa z Białorusi już trwa, ale nie jest prowadzona przez wojska białoruskie. Rosjanie zaczęli wykorzystywać lotnisko w Brześciu na zachodzie Białorusi do ataków rakietowych na Ukrainę. Znajduje się ono zaledwie 20 km od granicy z Polską.

Denisenko jednocześnie ocenił zagrożenie otwartego udziału wojsk białoruskich w wojnie jako niskie. Nie można tego jednak wykluczyć. Agencja UNIAN przypomina również, że z białoruskich obiektów wojskowych przeprowadzane są masowe ostrzały rakietowe na ukraińskie miasta. „Sam Łukaszenka wielokrotnie unikał bezpośredniej odpowiedzi, czy wojska białoruskie będą walczyć na Ukrainie" - podaje agencja.

Brześć. Gdzie leży białoruskie miasto, z którego Rosjanie atakują Ukrainę?

Brześć to miasto na zachodzie Białorusi, leżące u ujścia Muchawca do Bugu. Znajduje się tam siedziba władz obwodu brzeskiego, a samo miasto plasuje się na szóstym miejscu pod względem liczby ludności. Według danych z 2020 roku w Brześciu mieszkało ok 340 tys. osób. Ze względu na swoje położenie jest bardzo dobrze skomunikowany z Polską. To właśnie tam znajduje się przejście graniczne Terespol-Brześć.

Wojna na Ukrainie. Białoruś zaprzecza, że bierze udział w inwazji

Oficjalnie Aleksandr Łukaszenka zaprzecza jakimkolwiek doniesieniom o udziale Białorusi w wojnie na Ukrainie. Jednak ukraiński sztab generalny ogłosił niedawno, że mimo tych deklaracji, władze Białorusi udostępniają swoje terytorium, infrastrukturę transportową, miejsca wyrzutni pocisków samosterujących i rakiet balistycznych wojskom rosyjskim.

TOK FM PREMIUM