Biały Dom: Joe Biden ogłosi plan obniżenia cen benzyny poprzez uwolnienie rezerw ropy

Prezydent USA Joe Biden ogłosi w czwartek plan "historycznego uwolnienia" rezerw strategicznych ropy naftowej oraz wezwie Kongres do nakładania kar na koncerny nieeksploatujące swoich pól naftowych - zapowiedział Biały Dom. Ma to być odpowiedź administracji na wysokie ceny benzyny.
Zobacz wideo

Plan Bidena ma polegać na uzgodnionym z sojusznikami uwalnianiu z rezerw strategicznych po milionie baryłek ropy dziennie przez najbliższe sześć miesięcy. Będzie to największe tego typu działanie w historii.

Drugim punktem planu ma być wezwanie Kongresu USA do nakładania dodatkowych opłat na koncerny, które nie korzystają z szybów naftowych i nie eksploatują pól roponośnych.

Prezydent ma też wezwać Kongres do przyjęcia planu przyspieszenia odejścia od paliw kopalnych. Biden ma ogłosić te kroki w przemówieniu planowanym na godz. 19.30 czasu polskiego.

Niemcy. Minister gospodarki zapowiada kolejne sankcje

Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck zapowiedział kolejne sankcje wobec Rosji za rozpętanie przez nią wojny przeciwko Ukrainie. Ostatni pakiet sankcji nie powinien być ostatnim - oświadczył w czwartek w Berlinie po spotkaniu z francuskim ministrem gospodarki i finansów Bruno Le Maire.

Habeck przekazał, że przeprowadzono rozmowy na temat tego, jakie dalsze sankcje mogłyby powstrzymać prezydenta Rosji Władimira Putina przed kontynuowaniem "barbarzyńskiej" wojny na Ukrainie. Nie podał szczegółów.

Odnosząc się do żądania Putina, aby za dostawy gazu płacić w rublach, Habeck stwierdził, że kluczowe znaczenie ma dotrzymywanie kontraktów. "Dla nas ważne jest to, że nie dajemy sygnału, że pozwalamy, by Putin nas szantażował" - oznajmił. "Próba podzielenia Zachodu przez Putina nie powiodła się" - dodał.

Le Maire również podkreślił, że kontrakty gazowe muszą być ściśle przestrzegane.

TOK FM PREMIUM