Ukraina zaatakowała Rosję? Płonie skład paliwa w Biełgorodzie. Rosjanie oskarżają Ukraińców

Na terenie rosyjskiego Biełgorodu doszło do serii wybuchów i potężnego pożaru w składzie paliwa. Lokalne władze oskarżają o to Ukraińców, którzy według nich mieli zaatakować skład przy użyciu dwóch śmigłowców.

W rosyjskim składzie paliwa wybuchł pożar. Rosja oskarża o to Ukrainę

Do potężnego pożaru składu paliwa doszło w piątek rano w rosyjskim Biełgorodzie, kilkadziesiąt kilometrów od granicy z Ukrainą. Ogień objął osiem zbiorników paliwa. Jak podaje portal NEXTA, doniesienia te potwierdził gubernator obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesław Gładkow. Na razie wiadomo tylko, że w wyniku pożaru ranne zostały dwie osoby.

Biełgorodzkie władze twierdzą, że pożar jest skutkiem ukraińskiego ataku rakietowego wykonanego przez przez dwa śmigłowce MI24. Brak jednak potwierdzenia tych informacji ze strony Kijowa. Na Telegramie zostało udostępnione nagranie, które ma ukazywać moment ataku. Eksperci podkreślają jednak, że takie komunikaty płyną na razie wyłącznie ze strony rosyjskiej, dlatego należy podchodzić do nich ostrożnie.

Kilka dni wcześniej, 29 marca, w tej samej miejscowości doszło do wybuchu magazynu z amunicją. Wówczas czterech rosyjskich żołnierzy odniosło obrażenia. Przyczyną, jak podaje Ria Novosti, miał być "czynnik ludzki".

Gdzie leży miasto Biełogorod? Ukraina nie potwierdza ataku na tamtejszy skład paliwa

Skład paliwa, w którym wybuchł pożar, znajduje się w rosyjskim Biełgorodzie. Miasto leży bardzo blisko granicy z Ukrainą (40 km), w europejskiej części Rosji. Położone jest nad rzeką Doniec i stanowi ważny ośrodek badawczy obszaru kruszcowego, ponieważ w okolicy znajdują się złoża rud żelaza (Kurska anomalia magnetyczna).

Przyczyna wybuchu biełgoradzkiego składu ropy dalej pozostaje bez komentarza ze strony ukraińskiej. Jak podaje agencja Reuters, na nagraniach zamieszczonych w sieci widać coś, co przypomina pociski lecące w stronę zbiorników, po czym następuje eksplozja składu paliwa. Reuters zaznacza jednak, że nie udało się jeszcze zweryfikować tych nagrań.

DOSTĘP PREMIUM