Solidarna Polska wyjdzie z rządowej koalicji? Wiceminister Ozdoba: Nie wyobrażam sobie, żebyśmy mogli poprzeć ten projekt
Obóz rządowy w sprawie ustaw sądowych przygotował aż trzy projekty - jeden prezydenta, drugi - PiS-u, trzeci - Solidarnej Polski. Celem numer jeden jest likwidacji Izby Dyscyplinarnej, która jest osią konfliktu Warszawy z Komisją Europejską. W tej sprawie jednak stawia się Solidarna Polska - ludzie Zbigniewa Ziobry projekt prezydenta Andrzeja Dudy oceniają jako uleganie presji Brukseli.
Jacek Ozdoba mówi o tym wprost. - UE nie jest uprawniona do tego, żeby ingerować w wewnętrzne systemy wymiaru sprawiedliwości Polski. To, co w tej chwili się dzieje, to jest polityka ponadtraktatowa, działania niezgodne z prawem. Nie możemy ulegać tego typu szantażom - podkreślił w TOK FM.
W jego ocenie, "projekt prezydencki przynajmniej w dwóch przepisach zawiera bardzo niebezpieczne elementy". Pierwszy z nich, jak mówił, to "kwestia podważania statusu sędziego, jeden przez drugiego, co doprowadziłoby do chaosu w wymiarze sprawiedliwości". Drugi - "niekonstytucyjność samego projektu, bo daje możliwość sędziemu ominięcia wyroku Trybunału Konstytucyjnego na rzecz prawa europejskiego".
- Nie wyobrażam sobie, żebyśmy mogli poprzeć ten projekt i być dalej w tej formule - zapewnił przy tym wiceminister środowiska. Po czym od razu dodał: "Pewnie będzie to rzeczywiście moment, w którym może się wyczerpać ta formuła".
Dopytywany przez prowadzącą, jaki będzie dalszy scenariusz działań, odpowiedział: "Polska nie jest gorszym krajem, Polacy nie są gorsi od Niemców i Niemcy mogą mieć wymiar sprawiedliwości, który jest..."
- Ale pośle, u nas nie obowiązuje niemiecka konstytucja, tylko polska, na miłość boską. Polska. A w polskiej konstytucji jest jasno powiedziane, jak to ma wyglądać - zastrzegła od razu Dominika Wielowieyska.
- Gdzie Pani widzi przepisy, które są złamane? - dociekał Jacek Ozdoba.
- Jest bardzo wiele przepisów, które zostały złamane. Pierwszy, na samym początku, dotyczący Trybunału Konstytucyjnego: rząd PiS nie wykonał decyzji TK, chociaż konstytucja stanowi jasno, że wyroki TK są ostateczne - prowadząca odpowiedziała krótko.
"Problem jest rzeczywisty"
Według byłego polityka PiS, obecnie ludowca, Kazimierza Ujazdowskiego, to może być jednak już nie tylko straszak i element negocjacji, ale coś więcej.
- Nie wykluczałbym opuszczenia koalicji. Problem jest rzeczywisty, dlatego, że przyjęcie projektu prezydenckiego całkowicie kwestionuje ministra Ziobrę - ocenił.
Wtedy pojawi się też scenariusz rządu mniejszościowego albo przyspieszonych wyborów.
-
Radlin jak śląskie Pompeje? Mieszkańcy żądają wyjaśnień. "Nie wiemy, co na nas spadło"
-
PiS boi się "Zielonej granicy"? "To nie Holland zrobiła z polskich funkcjonariuszy bandytów"
-
Generał Skrzypczak poruszony doniesieniami o inwigilacji. "Nie wiem, czym sobie zasłużyłem"
-
Księża zorganizowali imprezę z męską prostytutką. Interweniowało pogotowie i policja
-
Co Błaszczak ujawnił w spocie, a co przemilczał? Ekspert odsłania kulisy manipulacji PiS
- Wystawa "Zapomniany mistrz. Twórczość Józefa Hechta (1891-1951)"
- Duda jednak spotkał się z Zełenskim w Nowym Jorku. Prezydent Litwy w roli negocjatora?
- Europie brakuje diesla, paliwa mocno drożeją, a u nas taniej. Cud czy przedwyborcze ręczne sterowanie?
- W Warszawie chcą walczyć o "rowerolucję". "To są sprawy, które muszą się zmienić"
- Cimoszewicz o spocie MSWiA przed filmem "Zielona granica". "Wiadomo, jak to się skończy"