Świat wstrząśnięty zbrodnią w Buczy. Blinken: Dążymy do pociągnięcia do odpowiedzialności sprawców

Zdecydowanie potępiamy akty okrucieństwa, których dopuściły się rosyjskie wojska w Buczy i innych miejscach na Ukrainie. Dążymy do pociągnięcia do odpowiedzialności sprawców tych czynów - oświadczył w poniedziałek na Twitterze sekretarz stanu USA Antony Blinken. Zbrodnię potępił także m.in. prezydent Francji Emmanuel Macron oraz premier Hiszpanii Pedro Sanchez.
Zobacz wideo

Zdecydowanie potępiamy akty okrucieństwa, których dopuściły się rosyjskie wojska w Buczy i innych miejscach na Ukrainie. Dążymy do pociągnięcia do odpowiedzialności sprawców tych czynów - oświadczył w poniedziałek na Twitterze sekretarz stanu USA Antony Blinken. "Wykorzystujemy wszelkie dostępne środki (aby ukarać winnych zbrodni wojennych na Ukrainie - PAP), dokumentujemy te czyny i przekazujemy informacje na ich temat" - dodał Blinken.

W dniach 5-7 kwietnia sekretarz stanu USA Blinken weźmie udział w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Brukseli, na którym będzie omawiane wsparcie Sojuszu Północnoatlantyckiego dla Ukrainy - poinformował w niedzielę rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu Ned Price.

Członkowie Sojuszu mają także "rozważyć podjęcie wspólnych wysiłków w celu pociągnięcia prezydenta (Rosji Władimira) Putina do odpowiedzialności oraz działać na rzecz szybkiego zakończenia jego bezsensownej i destrukcyjnej wojny przeciwko Ukrainie" - oświadczył Price.

Macron: wiele wskazuje na to, że Rosja popełniła zbrodnie wojenne

- Mamy "bardzo wyraźne przesłanki", by sądzić, że siły rosyjskie są odpowiedzialne za zbrodnie wojenne na Ukrainie; potrzebne są nowe sankcje na Rosję - powiedział w poniedziałek prezydent Francji Emmanuel Macron w radiu France Inter.

- To, co wydarzyło się w Buczy wymaga nowego pakietu sankcji i bardzo wyraźnych środków - zapowiedział francuski prezydent. Nowe restrykcje powinny być uzgodnione z europejskimi sojusznikami, przede wszystkim z Niemcami, i dotyczyć węgla oraz ropy naftowej - doprecyzował Macron.

Hiszpański premier: Sprawcy muszą stanąć przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym

Do doniesień o masakrze ludności cywilnej w Buczy odniósł się także w poniedziałek premier Hiszpanii Pedro Sanchez.

- Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by sprawcy tych zbrodni wojennych nie pozostali bezkarni i mogli zostać właściwie osądzeni, w tym konkretnym przypadku przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym, przed którym odpowiedzą na zarzuty zbrodni przeciwko ludzkości, zbrodni wojennych i - dlaczego o tym również nie mówić - ludobójstwa - przytacza AFP słowa Sancheza.

Masakra w Buczy. Masowe gruby cywilów

Podkijowska Bucza została w piątek wyzwolona przez siły ukraińskie. Od soboty przedstawiciele ukraińskich władz i media informują o odnalezieniu licznych ciał zabitych przez Rosjan cywilów, nie tylko w Buczy, ale i w innych wyzwolonych miastach obwodu kijowskiego.

W poniedziałek rano zakłady pogrzebowe w Buczy informowały o tym, że po wyzwoleniu w mieście pochowano już ciała około 330-350 cywilów. W sobotę mer Anatolij Fedoruk przekazał, że w zbiorowych mogiłach pochowano ciała 280 osób.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba zaapelował w poniedziałek do MTK oraz organizacji międzynarodowych o wysłanie do Buczy i innych podkijowskich miejscowości misji w celu zebrania dowodów rosyjskich zbrodni popełnionych na cywilach.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM