Alain Delon chce poddać się eutanazji. Poprosił syna, by towarzyszył mu w ostatnich chwilach

Alain Delon poprosił swojego syna, Anthonego, by towarzyszył mu w ostatnich chwilach życia. Aktor zamierza poddać się eutanazji, bowiem czuje się zmęczony życiem.

Alain Delon w 2019 roku przeszedł udar. Obecnie 86 letni aktor mieszka w Szwajcarii, gdzie eutanazja jest legalną procedurą. Jak wyznał w wywiadzie telewizyjnym jego syn, Anthony Delon, ojciec poprosił go, by pomógł mu w tzw. "samobójstwie wspomaganym". 

Młody Delon wyznał także, że jego matka, która zmarła w 2021 roku, chorowała na raka trzustki i również chciała zdecydować się na taki krok, niestety panujące we Francji przepisy nie pozwoliły jej na to. Ostatecznie zmarła wskutek choroby.

Anthony Delon o prośbie ojca opowiedział w wywiadzie telewizyjnym promującym jego autobiografię. W książce wyjaśnił zaś, że zgodził się pomóc mu w tym ostatecznym kroku, bowiem nie chce, aby to jego przyrodnia siostra Anouchca przeżywała związane z tym, trudne emocje.

Alain Delon: "Mamy prawo do spokojnego odejścia z tego świata"

Sam Alain Delon w wielu wywiadach podkreślał, że jeśli przyjdzie pora, chce umrzeć w spokoju i na własnych warunkach.- Eutanazja jest najbardziej logiczną i naturalną rzeczą, jaką można zrobić. Od pewnego wieku i czasu mamy prawo do spokojnego odejścia z tego świata bez pomocy lekarzy czy urządzeń podtrzymujących życie — stwierdził w 2021 roku.

Tuż po wywiadzie, jakiego udzielił w telewizji jego syn, Delon zdobył się na ostatnią publiczną wypowiedź:

Chciałbym podziękować wszystkim, którzy towarzyszyli mi przez lata i byli dla mnie wsparciem. Mam nadzieję, że kolejne pokolenia aktorów znajdą we mnie przykład nie tylko zawodowy, ale także życiowy, pomiędzy zwycięstwami i porażkami. Dziękuję wam. Alain Delon - czytamy w ostatnim oświadczeniu aktora.

Alain Delon to  francuski aktor, producent, scenarzysta i reżyser filmowy. Jedna z największych gwiazd kina europejskiego lat 60. i 70. XX wieku, twarz francuskiej Nowej Fali oraz symbol męskiego seksapilu. Nazywany "najpiękniejszym mężczyzną na świecie".Do jego najsłynniejszych kreacji zalicza się te w filmach Rocco i jego bracia (1960), W pełnym słońcu (1960), Zaćmienie (1962), Lampart (1963), Samuraj (1967), Basen (1969), czy W kręgu zła (1970).

Eutanazja - co to jest? 

Eutanazja to pozbawienie życia osoby nieuleczalnie chorej i cierpiącej, na żądanie jej lub jej najbliższej rodziny. W niektórych kodeksach karnych eutanazję określa się jako rodzaj zabójstwa (w tym w polskim prawie określana jest jako zabójstwo na żądanie i pod wpływem współczucia). Eutanazję można podzielić na:

- eutanazję bierną – gdy zostaje podjęta decyzja o zaprzestaniu sztucznego podtrzymywania życia osoby chorej. Pacjent znajduje się wówczas w tak ciężkim stanie, że rezygnacja z leczenia doprowadzi go do śmierci, a jakakolwiek inna forma leczenia nie doprowadzi do poprawy jego stanu, czy wyleczenia. 

- eutanazję czynną, czyli zabójstwo z litości – ta forma eutanazji ma na celu podjęcie celowego działania, które podejmuje lekarz na prośbę pacjenta. 

Eutanazja jest legalna w Holandii, Belgii, Albanii, Szwajcarii i Luksemburgu i jest przeprowadzana na różnych zasadach. W Belgii obowiązuje najbardziej liberalne prawo w kwestii eutanazji, które dopuszcza jej wykonanie niezależnie od wieku. Natomiast w Holandii eutanazji nie można poddać dzieci poniżej 12 roku życia. W pozostałych państwach, gdzie legalnie można wykonać eutanazję, jest ona zabroniona w przypadku nieletnich. Na świecie eutanazja jest dopuszczalna w Japonii oraz dwóch stanach USA mianowicie w Teksasie i Oregonie. W pozostałych krajach świata eutanazja jest traktowana jako zbrodnia i jest karana.

TOK FM PREMIUM