ONZ: Ukraina to jedno z najbardziej zaminowanych państw na świecie. Zełenski wystąpi na Radzie Bezpieczeństwa

Według ONZ "Ukraina jest jednym z najbardziej zaminowanych krajów na świecie. Jeszcze przed rosyjską inwazją ponad 1,8 miliona ludzi przez osiem lat żyło w otoczeniu min"- poinformowała we wtorek Ukraińska Prawda.
Zobacz wideo

Według wstępnych szacunków na terytorium Ukrainy zaminowanych jest obecnie około 80 tys. kilometrów kwadratowych, co jest jednym z najwyższych wskaźników na świecie.

Ukraińska Prawda cytuje dane z raportu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy oraz Biura ONZ ds. Koordynacji Spraw Humanitarnych: "Jeśli podczas pierwszej fali rosyjskiej agresji zbrojnej na Ukrainę w 2014 roku zaminowanych zostało około 16 000 kilometrów kwadratowych obwodów ługańskiego i donieckiego, to dziś, według wstępnych szacunków, jest to około 80 000 kilometrów kwadratowych powierzchni Ukrainy".

USA wystąpią z wnioskiem o zawieszenie członkostwa Rosji w Radzie Praw Człowieka ONZ

We wtorek odbędzie się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Ma ono na celu rozpatrzenie ukraińskich zarzutów o zamordowanie cywilów przez rosyjskich żołnierzy w Buczy, na północny zachód od Kijowa, po odkryciu setek ciał, z których część była związana i rozstrzelana z bliskiej odległości.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że we wtorek wystąpi na posiedzeniu Rady. 

"Chciałbym podkreślić, że jesteśmy zainteresowani jak najbardziej kompletnym, przejrzystym śledztwem, którego wyniki będa znane i wyjaśnione całej społeczności międzynarodowej" - powiedział we wtorek we wczesnych godzinach rannych w swoim codziennym wystąpieniu Zełenski.

Z kolei szef MSZ Ukrainy Dmytro Kuleba stwierdził, że po masakrze w Buczy nie ma miejsca dla Rosji w Radzie Praw Człowieka ONZ. "Ukraina domaga się pociągnięcia do odpowiedzialności rosyjskich zbrodniarzy wojennych".

"Rozmawiałem z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem na temat obecnej sytuacji bezpieczeństwa i masakry w Buczy" - napisał Kuleba na swoim koncie na Twitterze.

Zapewnił, że "Ukraina wykorzysta wszystkie dostępne mechanizmy ONZ do zbierania dowodów i pociągania do odpowiedzialności rosyjskich zbrodniarzy wojennych. Nie ma miejsca dla Rosji w Radzie Praw Człowieka ONZ".

Ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield poinformowała w poniedziałek, że Waszyngton zwróci się do Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych z wnioskiem o zawieszenie członkostwa Rosji w Radzie Praw Człowieka ONZ.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

TOK FM PREMIUM