Ukraińskie władze: Rosjanie zamordowali co najmniej trzech cywilów w okolicach Konotopu w obwodzie sumskim

W rejonie (powiecie) konotopskim obwodu sumskiego na północy Ukrainy znaleziono ciała co najmniej trzech cywilów, zamordowanych przez rosyjskich żołnierzy podczas okupacji tych terenów - poinformował we wtorek nad ranem na Telegramie szef administracji obwodu sumskiego Dmytro Żywycki.
Zobacz wideo

Regionalne władze potwierdziły również, że rosyjskie siły niemal całkowicie wycofały się z obwodu sumskiego, ale wciąż utrzymuje się zagrożenie ze strony pojedynczych żołnierzy wroga. "Przywykliśmy już do tego, że okupanci porzucają ciała swoich poległych. Obecnie pozostawiają też jednak żywych (wojskowych, którzy odłączyli się od kolumn przemieszczających się do Rosji i na Białoruś - PAP). Dlatego zwracam się z prośbą do ludności cywilnej - bądźcie ostrożni na drogach, poza zamieszkanymi obszarami" - zaapelował Żywycki. 

"Wsie, które najbardziej ucierpiały w wyniku rosyjskiej okupacji, otrzymują w pierwszej kolejności pomoc humanitarną, materiały budowlane, leki. Odwiedzam te miejsca osobiście, obserwuję sytuację. To, co zrobili tam najeźdźcy, wykracza poza granice zdrowego rozsądku" - relacjonował przewodniczący władz obwodu.

Rosyjskie siły zbrojne rozpoczęły odwrót z okolic Sum w minioną sobotę (2 kwietnia). W poniedziałek Żywycki przekazał na antenie jednej z ukraińskich stacji telewizyjnych, że okupacyjne wojska nie kontrolują już ani jednej miejscowości w obwodzie sumskim.

Wołodymyr Zełenski wystąpi na Radzie Bezpieczeństwa ONZ

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ma wystąpić dziś na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ. Tematem będą rosyjskie zbrodnie wojenne na cywilach. Rosja zapowiada, że przedstawi dowody na to, że jej siły nie zabijały cywilów w Ukrainie i nie brały udziału w wydarzeniach w Buczy. Śledztwa i poszukiwanie odpowiedzialnych za te zbrodnie już trwają.

Według ukraińskich źródeł wojska rosyjskie zamordowały w Buczy ponad 300 osób, część z nich była torturowana i zabita strzałem w tył głowy.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

TOK FM PREMIUM