Czy Putin jest chory na raka? Znamy raport niezależnych mediów rosyjskich

Putina regularnie odwiedza onkolog Putina. Tylko podczas pobytów w Soczi był u rosyjskiego przywódcy co najmniej 35 razy - dowiadujemy się z raportu dziennikarzy śledczych rosyjskiego niezależnego portalu Projekt.
Zobacz wideo

Czy prezydent Rosji Władimir Putin jest chory na raka? Nie wiemy na pewno, czy coś dolega rosyjskiemu przywódcy, ale jak wynika z raportu dziennikarzy śledczych rosyjskiego niezależnego portalu Projekt, cytowanego w piątek (01.04.2022) przez portal Radia Swoboda - Putina bardzo często odwiedza lekarz, który specjalizuje się w chirurgicznym leczeniu nowotworów. 

Tylko podczas pobytów rosyjskiego prezydenta w Soczi, w ciągu ostatnich 4 lat lekarz-onkolog odwiedził Władimira Putina co najmniej 35 razy.

Putin i onkolog zawsze razem. Dwie tajemnicze operacje

W raporcie można przeczytać, że "jednym z niemalże stałych towarzyszy rosyjskiego przywódcy jest lekarz Centralnego Szpitala Klinicznego w Moskwie Jewgienij Seliwanow". 

Według autorów raportu, tematem rozprawy doktorskiej doktora Seliwanowa było diagnozowanie i leczenie chirurgiczne osób starszych chorujących na nowotwór tarczycy, a Centralny Szpital Kliniczny nazywany jest często nazywany "kliniką kremlowską".

Jak zauważa Radio Swoboda, w tekście nie ma mowy o tym, że Putin jest na cokolwiek chory, ani nie zostały wymienione konkretne diagnozy. Projekt twierdzi jednak, że Putin przeszedł co najmniej dwie operacje, w okolicach kręgosłupa. Zdarzenia te zbiegły się w czasie ze zniknięciami Putina ze sfery publicznej, o których niegdyś informowały media.

Oprócz tego, jak czytamy w raporcie, Władimir Putin publicznie zademonstrował swoje zainteresowanie problemem raka tarczycy. W lipcu 2020 roku spotkał się z szefem Narodowego Centrum Badań Medycznych ds. Endokrynologii Iwanem Diedowem, który jest szefem najstarszej córki Putina Marii. Dedov opowiadał prezydentowi o częstotliwości występowania raka tarczycy i mówił o nowym leku hormonalnym, który zwalcza przerzuty po operacji. 

Wiek Putina. Doniesienia o stanie zdrowia są niejednoznaczne

Władimir Putin urodził się 7 października 1952 roku. Oznacza to, że w tym roku rosyjski przywódca skończy 70 lat. Jak czytamy w raporcie Projektu, "w tym wieku Józef Stalin doświadczył już drugiego udaru, Leonid Breżniew stracił zdolność do pracy tak bardzo, że prawdziwa władza przeszła na jego otoczenie, Jurij Andropow w ogóle nie dożył tej daty, a Borys Jelcyn zrezygnował jako głęboko niezdrowa osoba". 

Według słów rzecznika prasowego Kremla, Dmitrija Pieskowa - zdrowie prezydenta Rosji jest "doskonałe": uprawia on sport, spaceruje i choruje co najwyżej na przeziębienie. Jednak, jak czytamy w raporcie, z wiekiem obawy o zdrowie i długowieczność tak pochłonęły prezydenta, że zaczął się on interesować medycyną alternatywną, szukając sposobów na przedłużenie młodości. Putina stale otacza też grupa lekarzy. 

Do tego, jak dowiadujemy się z raportu, rosyjski prezydent w tajemniczy sposób znika co jakiś czas na kilka dni z życia publicznego, a liczba znajdujących się przy nim lekarzy wzrasta. Najczęstszymi towarzyszami Putina w podróżach są otolaryngolodzy Szchegłow i Igor Esakow oraz chirurg Jewgienij Selivanov. 

Czy Putin jest chory? Punktem wyjścia do powstania raportu jest odnaleziona lista lekarzy

Punktem wyjścia do powstania najnowszego raportu Projektu dotyczącego zdrowia Putina jest odnaleziona lista lekarzy osobistych towarzyszących rosyjskiemu przywódcy w jego podróżach. 

Warto wspomnieć, że działalność Projektu została zakazana w Rosji, po tym jak został on uznany przez rosyjskie władze za "organizację niepożądaną" po opublikowaniu licznych śledztw w sprawie najbliższego otoczenia Putina.

TOK FM PREMIUM