Te kraje wydaliły rosyjskich dyplomatów. Mieli prowadzić działalność szpiegowską na rzecz Kremla

Ujawnienie zbrodni popełnionych przez Rosjan na ukraińskich cywilach wywołało międzynarodową reakcję. Jedną z konsekwencji tych czynów było wydalenie rosyjskich dyplomatów z części europejskich krajów. Ich lista ciągle się wydłuża.

Wojna na Ukrainie. Coraz więcej krajów decyduje się na wydalenie rosyjskich dyplomatów

Niesprowokowany atak na Ukrainę poskutkował obniżeniem się wiarygodności dyplomatycznej Federacji Rosyjskiej. Już wtedy kraje NATO i ich sojusznicy zastosowały szereg sankcji wobec Rosji i przedstawicieli tamtejszego rządu oraz biznesu. Jednak po tym, gdy na światło dzienne wyszły zbrodnie popełnione przez rosyjską armię na ukraińskiej ludności cywilnej w Buczy, zdecydowano się na zaostrzenie polityki wobec agresora.

Widać to chociażby po masowych wydaleniach rosyjskich dyplomatów z krajów Unii Europejskiej. Francuskie MSZ podkreśla w swoim oświadczeniu, że takie "posunięcie jest częścią europejskiej inicjatywy". Za wyrzuceniem Rosjan idą komunikaty o zidentyfikowaniu części dyplomatów jako oficerów rosyjskich służb specjalnych, którzy mieli prowadzić działalność szpiegowską na terenie obcego kraju.

Te kraje wydaliły rosyjskich dyplomatów. Lista robi się coraz dłuższa

We wtorek 5 kwietnia media obiegła informacja, że 15 rosyjskich dyplomatów zostało wydalonych z Danii w związku z działalnością szpiegowską. Danii Jeppe Kofod, który o decyzji poinformował już stronę rosyjską. Duńskie MSZ podało przy tym, że "nie chce zrywać stosunków dyplomatycznych z Rosją", a ambasador Rosji jest "głównym kanałem przekazywania jasnych komunikatów bezpośrednio Kremlowi".

Wcześniej taką samą decyzję podjęła Francja, skąd wydalono od 30 do 35 rosyjskich dyplomatów. MSZ oświadczyło, że ich działalność była "sprzeczna z naszymi [Francji - przyp. red.] interesami bezpieczeństwa". Na liście krajów, które wyrzuciły rosyjskich pracowników dyplomatycznych jest także m.in. Polska (45), Włochy (30), Belgia (21), Słowacja (35), Hiszpania (25), Estonia (14), Niemcy (40) i Holandia (17). Również na Litwie zdecydowano o wydaleniu ambasadora Rosji i zamknięciu rosyjskiego konsulatu w Kłajpedzie.

Wydalenie rosyjskich dyplomatów. Moskwa odpowie na te decyzje

Szefowa MSZ Niemiec podkreśliła, że kolejne reakcje wobec konflikt na Ukrainie będą podejmowane wraz z europejskimi partnerami. "Będziemy dalej zacieśniać istniejące sankcje przeciwko Rosji, zdecydowanie zwiększać nasze wsparcie dla ukraińskich sił zbrojnych, a także wzmacniać wschodnią flankę"- dodała.

Dotychczasowe wydalenie rosyjskich dyplomatów spotkało się z niezadowoleniem władz Federacji. Agencja Interfax, powołując się na rosyjskie MSZ, przekazała, że Moskwa odpowie na decyzję Niemiec. Podobny komunikat wystosowano wobec Francji.

TOK FM PREMIUM