Zełenski ostrzega przywódców państw. "Poczujcie, że ten moment jest naprawdę kluczowy"

Sankcje wobec Federacji Rosyjskiej muszą być współmierne do wagi zbrodni wojennych popełnionych przez wojska rosyjskie na Ukrainie - oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski w swoim regularnym wystąpieniu na Facebooku - poinformowała agencja prasowa Ukrinform.
Zobacz wideo

- Przygotowujemy nowy pakiet potężnych sankcji przeciwko Rosji za wszystko, co zrobiła naszym obywatelom - oświadczył prezydent Ukrainy i dodał: - Teraz jest decydujący moment, zwłaszcza dla przywódców państw zachodnich.

Zełenski ostrzegł, że los polityczny niektórych przywódców zmieni się, jeśli nie będzie odpowiedniej reakcji na zbrodnie na Ukrainie.

- Moja rada dla wszystkich: poczujcie, że ten moment jest naprawdę kluczowy - stwierdził Zełensky.

Wołodymyr Zełenski na Radzie Bezpieczeństwa ONZ

Rosja zamieniła swoje prawo weta w prawo do zabijania - powiedział we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ, wzywając do reformy ONZ lub stworzenia nowego globalnego systemu bezpieczeństwa. Wezwał też do powołania trybunału na wzór Norymbergi.

- Rosyjskie wojska zabijały w Buczy wszystkich, którzy służyli Ukrainie, kobiety, które dzwoniły do bliskich, gwałcili kobiety na oczach dzieci i miażdżyli ludzi w samochodach czołgami dla zabawy - mówił. 

Zełenski dodał, że Bucza jest tylko jednym z wielu przykładów rosyjskich zbrodni. Jak mówił, do podobnych zbrodni dochodzi także m.in. pod Czernihowem, Mariupolem czy Charkowem.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

TOK FM PREMIUM