To miasto będzie kolejnym celem Putina? "Dla Rosjan to atak ostatniej nadziei"

Słowiańsk, to ponad 100 tysięczne miasto na wschodzie Ukrainy, które jest obecnie najważniejszym celem rosyjskiej ofensywy - tak wynika z raportu amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną.

Słowiańsk - "decydująca bitwa tej wojny"

Opinię tę podziela gen. Skrzypczak, który w rozmowie z wp.pl potwierdził, że w najbliższych dniach prawdopodobnie rozegra się decydująca bitwa o Słowiańsk: 

- Dla Rosjan to atak ostatniej nadziei, dla Ukrainy bitwa o przetrwanie całego wschodniego ugrupowania wojsk, broniących Donbasu. Od wyniku starcia zależy, kto będzie miał atuty przy negocjacjach pokojowych - stwierdził były dowódca wojsk lądowych, znawca rosyjskiej taktyki wojennej. Generał Skrzypczak dodał, że jeśli Rosjanie zdobędą Słowiańsk i Krematorsk będą mogli ogłosić sukces polegający na zdobyciu Donbasu w granicach kontrolowanych przed agresją na Ukrainę. 

Jak czytamy w poniedziałkowym raporcie amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW), rosyjskie siły, które w zeszłym tygodniu wycofały się z obwodu kijowskiego, czernihowskiego i sumskiego  prawdopodobnie są przerzucane właśnie na wschód Ukrainy w okolice zdobytego 1 kwietnia miasta Izium położonego ok 50 km na północ od Słowiańska. Stamtąd prawdopodobnie nastąpi atak z północy, który od południa wesprą rosyjskie jednostki nacierające z miasta  Popasne.

ISW nazywa bitwę o Słowiańsk "kolejną decydującą bitwą wojny w Ukrainie"

Bitwa o Słowiańsk - mieszkańcy zachęcani do ewakuacji z miasta

Jak czytamy w New York Times, dotychczas Słowiańsk nie został dotknięty rosyjskimi atakami. Burmistrz miasta Vadym Lyakh powiedział w rozmowie z BBC, że ok 20 tys, mieszkańców ewakuowało się dotychczas ze Słowiańska, 

Mieszkańcy Słowiańska mogą cieszyć się dostępem do prądu, gazu, elektryczności, ogrzewania, internetu, mogą się ze sobą kontaktować, chodzić do sklepów i supermarketów. Oczywiście chciałbym, żeby tak zostało - powiedział Lyakh

We wtorek jednak burmistrz zalecił mieszkańcom ewakuację z miast. Zaznaczył, iż w najbliższym czasie będzie ona utrudniona, bowiem rosyjskie naloty zniszczyły część linii kolejowych łączących Słowiańsk z pobliskim miastem Kramatorsk.

Bitwa o Słowiańsk - rosyjskie siły są "wyczerpane" 

Jak ocenia Instytut Badań nad Wojną, rosyjskie jednostki, które wycofały się z okolic Kijowa i wróciły do Rosji są "wyczerpane" i mało prawdopodobnym jest, by dało się je wykorzystać do walk na wschodzie Ukrainy. 

Generał Skrzypczak jest bardziej zachowawczy w ocenie rosyjskich sił. Jak twierdzi, żołnierze są na froncie już od ponad miesiąca, okrzepli i poznali strategię walki Ukraińców. Nie należy zatem ich lekceważyć. Z drugiej strony zaś obronę Ukrainy nazywa "zaprawioną w boju" i gotową do przejmowania rosyjskich maszyn bojowych.

- Dla Rosjan jest to atak ostatniej szansy. Jeśli tu zostaną pobici, może to skończyć się kompletną katastrofą. Ukraińcy mogą próbować odbijać Chersoń na południu, a jeśli tam złamią Rosjan, to wjadą nawet do Krymu, bo w regionie nie ma już dużych sił rosyjskich - podsumowuje gen. Skrzypczak.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

TOK FM PREMIUM