"Policzek, który daliśmy Rosji jest uzasadniony". Były szef kontrwywiadu o "politycznym geście" Polski

Rosjanie prowadzą bardzo intensywne działania rozpoznawcze na terenie Polski. Ale jak podkreśla generał Piotr Pytel, "z punktu widzenia Rosjan ich agentura jest określana jako dalece niewystarczająca". - To jest KGB-owski sposób myślenia: potrzeba kontroli wewnętrznej przeciwnika, nasycenie jego kadr na tyle, na ile się da - to utrzymuje się w służbach rosyjskich do dziś - mówi w TOK FM były szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego.
Zobacz wideo

Polska, Dania, Łotwa, Hiszpania, ale teraz też Austria, Norwegia i Szwecja - kolejne państwa wydalają rosyjskich dyplomatów. Jak wskazują tamtejsze ministerstwa "zachowywali się w sposób, który był niezgodny z ich statusem dyplomatycznym", co "stanowiło zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa". 

Zdaniem generała Piotra Pytla, byłego szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego, to przede wszystkim "gest polityczny". - Wydalenie dyplomatów zawsze jest decyzją polityczną - mówił w TOK FM.

Zastrzegł przy tym, że, "to nie sama służba, która uzyskała dowody na prowadzenie przez dyplomatów działalności niezgodnej ze statusem, decyduje o wydaleniu dyplomatów, ale państwo". - Zazwyczaj uprawniona do tego osoba, w naszym przypadku ustawowo premier. To on otrzymuje pewną informację ogólną dotyczącą zakresu działalności, który odbiega stanowczo od statusu dyplomatycznego i wskazuje na zagrożenia - wyjaśnił. 

Według generała Piotra Pytla, wydalenie dyplomatów to przy tym "decyzja z punktu widzenia kontrwywiadowczego nieco kontrowersyjna", choć jednak słuszna. - Policzek, który daliśmy Rosji jest uzasadniony - dodał.

W jego ocenie, "ogranicza to możliwości pozyskiwania informacji z poziomu ambasady Rosjanom, którzy prowadzą teraz bardzo intensywne działania na naszym terenie", w związku choćby z organizacją pomocy dla uchodźców czy faktem, że w Polsce przybywa sprzętu i wojska. - Poza tym pojawienie się nowej osoby, która takiego szpiega zastępuje na stanowisku - przykrycia dla rzeczywistej działalności - daje duże możliwości kontrwywiadowi czy wewnętrznym służbom bezpieczeństwa. Choćby takie, by się tej osobie lepiej przyjrzeć, zanim przyjdzie przez okres adaptacji, nawiązywania kontaktów - wskazał. 

"Rosyjska agentura najbardziej narażoną na dekonspirację"

Gość TOK FM był też pytany, na ile rozbudowana i sprawna jest rosyjska agentura w Polsce. - Z punktu widzenia Rosjan czy decydentów polityczno-wojskowych agentura na terenie Polski jest określana jako dalece niewystarczająca - ocenił. - To jest KGB-owski sposób myślenia: potrzeba kontroli wewnętrznej przeciwnika, nasycenie jego kadr na tyle, na ile się da - to utrzymuje się w służbach rosyjskich do dziś -  dodał od razu.

A to sprawia, jak uważa, że "Rosjanie mają dużo problemów". - Jest ciśnienie, stale wyrażona potrzeba dotycząca informacji na określonych kierunkach przez decydentów i okazuje się - jak w przypadku agresji rosyjskiej na Ukrainę - że informacje te są błędne. Nawet tam mieli ograniczone wsparcie agenturalne - podkreślił. 

Zdaniem byłego szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego nierozbudowana agentura w Polsce to też efekt tego, że głównymi kierunkami wywiadowczymi dla Rosjan były zawsze USA, Wielka Brytania i państwa starego Zachodu oraz wybrane państwa Bliskiego Wschodu. - U nas odnawianie jej po erze Związku Radzieckiego napotyka na spore problemy; nie jest rzeczą łatwą w Polsce kogoś zwerbować - zauważył też. 

To już, jak mówił, skutego tego, że Polacy są co do zasady nieufni, mają określone skojarzenia z Rosjanami i Białorusinami - nie jesteśmy społeczeństwem multikulturowym. Stąd "trudno jest oficerowi bezpośrednio nawiązać kontakt, nie wzbudzając podejrzeń i na tyle szybko zbudować platformę kontaktu, który umożliwia już dalsze działania w celu 'związania' danej osoby."  

Inna rzecz, jak podkreślił, że "dzisiaj w momencie, kiedy Rosja prowadzi agresywną wojnę wobec Ukrainy, rosyjska agentura jest najbardziej narażoną na dekonspirację i niebezpieczeństwo agenturą na świecie".  - Kompletnie schodzi na plan dalsze dbanie o jej bezpieczeństwo - skwitował.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

TOK FM PREMIUM