Ursula von der Leyen w Buczy: Odpowiedzialni za okrucieństwa zostaną postawieni przed sądem

Przewodnicząca Komisji Europejskiej i szef dyplomacji UE Josep Borrell przybyli w piątek do znajdującej się ok. 20 km od Kijowa Buczy, gdzie wojska rosyjskie dopuściły się zbrodni wojennych na cywilnej ludności miasta. Jak podkreśliła Ursula von der Leyen, niezwykle ważnym było dla niej to, żeby wizytę w Ukrainie, zacząć od Buczy.
Zobacz wideo

W wizycie uczestniczą również premierzy Słowacji i Ukrainy: Eduard Heger i Denys Szmyhal. - Ta podróż jest wyraźnym znakiem poparcia dla Ukrainy - powiedziała Ursula von der Leyen w drodze do Kijowa. - Ten kraj będzie pilnie potrzebował pomocy. (...) Ukraina powinna być po wojnie państwem demokratycznym. Wraz z innymi darczyńcami oferujemy gotowość do pomocy w odbudowie i reformie kraju - podkreśliła.

Po wizycie w Buczy, szefowa Komisji Europejskiej zadeklarowała na Twitterze: "Odpowiedzialni za okrucieństwa zostaną postawieni przed sądem".

Podczas wizyty w Buczy delegacja UE zobaczyła groby wykopane dla zabitych przez rosyjskich najeźdźców mieszkańców miasta. W piątek rozpoczęto ekshumację pozostawionych w zbiorowych mogiłach ciał. Pracujący na miejscu eksperci podkreślają, że każde z nich zostanie zidentyfikowane.

Po wyzwoleniu w Buczy odnaleziono ciała 320 cywilów, z których dotychczas 163 udało się zidentyfikować.

Szefowa KE: Osobiście złożę kondolencje

Ursula vin der Leyen spotka się w Kijowie z Wołodymyrem Zełenskim. "Atak rakietowy dzisiejszego ranka na stację kolejową służącą do ewakuacji ludności cywilnej na Ukrainie jest podły. Jestem zbulwersowana utratą życia i osobiście złożę kondolencje prezydentowi Zełenskiemu. Moje myśli są z rodzinami ofiar" - zapowiedziała na Twitterze. 

W wyniku piątkowego ataku Rosjan na ludzi, którzy czekali przed dworcem w Kramatorsku, zginęło co najmniej 50 osób. Wśród nich jest pięcioro dzieci. Do szpitali dowieziono 98 rannych.

Bilans ofiar może wzrosnąć.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

TOK FM PREMIUM