Szefowa KE: Zrobiliśmy pierwszy krok do członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej

Ukraina należy do Europy; tutaj rozpoczyna się wasza droga w stronę Unii Europejskiej - powiedziała w piątek w Kijowie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, wręczając prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu dokumenty niezbędne do nadania Ukrainie statusu państwa kandydującego do UE.
Zobacz wideo

- Dziś zrobiliśmy pierwszy krok do członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej - mówiła szefowa KE, wręczając dokumenty prezydentowi Ukrainy, które strona ukraińska musi wypełnić, by Komisja mogła formalnie przedstawić Radzie Europejskiej opinię dotyczącę uznania Ukrainy za państwo kandydujące do UE.

- Ta procedura zazwyczaj zajmuje lata, ale w związku z wyjątkowymi okolicznościami, z rosyjską agresją na Ukrainę, zobowiązaliśmy się do tego, że przeprowadzimy ją w kilka tygodni - podkreśliła Ursula von der Leyen. Jak dodała, "naród ukraiński niesie w imieniu nas wszystkich pochodnię wolności". -  UE stoi przy Ukraińcach, wasza walka jest naszą walką - podkreśliła.

Przewodnicząca KE poinformowała również, że rozmawiała z Zełenskim m.in. o kolejnych unijnych sankcjach na Rosję, pomocy dla Ukrainy oraz ukraińskich uchodźców. Prezydent Ukrainy podkreślił, że potrzebne są kolejne zachodnie sankcje, które byłyby jeszcze bardziej dotkliwe dla Rosji niż przyjęte już ograniczenia.

Von der Leyen zaznaczyła, że UE chce podnieść cenę, którą Rosja musi zapłacić za rozpętanie wojny na Ukrainie i będzie również przeciwdziałała próbom omijania przez Moskwę już przyjętych ograniczeń.

Szefowa KE w Buczy

Szefowa Komisji Europejskiej przed spotkaniem z prezydentem Ukrainy odwiedziła Buczę. Obiecała, że "odpowiedzialni za okrucieństwa zostaną postawieni przed sądem".

Po wyzwoleniu Buczy spod rosyjskiej okupacji, która trwała miesiąc, Ukraińcy ujawnili, że Rosjanie mordowali cywilów, dochodziło do tortur, gwałtów. Ludzie zabijani byli strzałem w tył głowy, mieli związane ręce.

Do tej pory odnaleziono ciała 320 cywilów, z których 163 udało się zidentyfikować.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

TOK FM PREMIUM