"Jeśli Węgry będą płacić Rosji za gaz w rublach, to złamią sankcje UE". Orban się przestraszy?

Jeżeli premier Węgier Viktor Orban zrealizuje obietnicę, że będzie płacić Rosji w rublach za surowce energetyczne, to będzie to pogwałcenie sankcji Unii Europejskiej - oświadczyła przewodniczca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w wywiadzie dla CNN.
Zobacz wideo

- To, co proponuje Putin - zamianę euro na ruble i płacenie nimi rachunków za gaz - stanowiłoby pogwałcenie sankcji. Jeśli się tak stanie, to będzie to obchodzeniem restrykcji nałożonych na Rosję - powiedziała von der Leyen, która w piątek składa wizytę na Ukrainie.

Premier Węgier Viktor Orban zasygnalizował, że Węgry są skłonne płacić za rosyjski gaz w rublach, gdy Putin ogłosił, że będzie to obowiązywało "kraje nieprzyjazne" Rosji. Szefowa KE powiedziała dziennikarce CNN Christiane Amanpour, że przedstawiciele Komisji prowadzą na ten temat rozmowy w Budapeszcie.

W marcu prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret, przewidujący płatności wyłącznie w rublach za dostawy rosyjskiego gazu do państw prowadzących "nieprzyjacielską działalność" wobec Moskwy.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM