Ursula von der Leyen z wizytą w Polsce. Szefowa KE spotkała się z Andrzejem Dudą

Aktualna sytuacja oraz dalsze zaangażowanie społeczności międzynarodowej w pomoc dla Ukrainy były głównym tematem sobotniego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy i przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.
Zobacz wideo

Ursula von der Leyen, która w piątek odwiedziła Ukrainę, w sobotę przybyła z wizytą do Warszawy.

W Belwederze spotkała się z prezydentem Andrzejem Dudą; uczestniczy też w konferencji darczyńców na rzecz uchodźców "Stand Up For Ukraine", której inicjatorami była razem z premierem Kanady Justin Trudeau, a organizatorem - organizacja Global Citizen.

Jak przekazała Kancelaria Prezydenta, głównym tematem rozmów Dudy i von der Leyen była aktualna sytuacja oraz dalsze zaangażowanie społeczności międzynarodowej w pomoc dla Ukrainy.

"Podczas rozmów w Belwederze omówiono aktualną sytuację w Ukrainie oraz możliwości i charakter dalszego zaangażowania społeczności międzynarodowej w udzielanie pomocy dla Kijowa" - czytamy w komunikacie KPRP.

Jak przekazała na Twitterze KPRP, prezydent i szefowa KE w Belwederze zostali przywitani występem pianistki z Ukrainy, która znalazła schronienie w Polsce.

O godz. 15 w Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich w Warszawie von der Leyen weźmie udział w konferencji darczyńców "Stand Up For Ukraine". W wydarzeniu będzie także brał udział prezydent Andrzej Duda oraz - w formie zdalnej - prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski a także premier Kanady Justin Trudeau.

Kampania "Stand Up For Ukraine" - zainicjowana przez Komisję Europejską i rząd Kanady we współpracy z międzynarodową organizacją Global Citizen - jest odpowiedzią na apel o wsparcie wystosowany przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Jej celem jest zebranie środków finansowych dla osób przesiedlonych w Ukrainie oraz dla uchodźców, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia kraju.

Na warszawskim lotnisku Chopina przewodniczącą Komisji Europejskiej przywitał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. 

Prezydent Warszawy opublikował na swoim Twitterze króciutki film, na którym wita się z wysiadającą z samolotu szefową KE. "Spotkanie z szefową EU_Commission von Der Leyen, która właśnie przybyła do warszawy" - napisał Trzaskowski. " Uchodźcy, NGO i miasta potrzebują wsparcia UE i europejskiej solidarności w związku z wojną na Ukrainie i kryzysem uchodźczym! #StandUpForUkraine" - dodał.

"Rozmawialiśmy o niezbędnych działaniach w związku z trwającym kryzysem uchodźczym i jego prawdopodobną drugą falą. Unia Europejska musi być na nią gotowa. I musi działać już teraz" -  powiedział po spotkaniu Trzaskowski, cytowany w komunikacie prasowym Urzędu m.st. Warszawy.

Przekazał, że Ursula von der Leyen jest pod wrażeniem tego, jak Polacy pomagają uciekającym przed wojną Ukraińcom i zapewniła o dalszym zaangażowaniu instytucji europejskich w pomoc objętej wojną Ukrainie.

Trzaskowski opowiedział Ursuli von der Leyen o problemach z jakimi mierzy się Warszawa w obliczu największego kryzysu uchodźczego od czasów II wojny światowej oraz o współpracy z największymi organizacjami pomocowymi. "Umówiliśmy się też na kolejne spotkanie, tym razem w Brukseli" - dodał.

TOK FM PREMIUM