18+
Uwaga!

Ta strona zawiera treści przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych

Mam co najmniej 18 lat. Chcę wejść
Nie mam jeszcze 18 lat. Wychodzę

Wicepremier Ukrainy: Zidentyfikowano już wielu sprawców zbrodni w Buczy. Liczba ofiar wzrosła do 360

Dzięki systemowi rozpoznawania twarzy i sztucznej inteligencji udało się już zidentyfikować wielu rosyjskich żołnierzy, którzy popełniali zbrodnie na cywilach w Buczy i Irpieniu w obwodzie kijowskim - oświadczył w sobotę ukraiński wicepremier i minister transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow.
Zobacz wideo

„Znaleziono już wielu zabójców, którzy terroryzowali ludność cywilną w Buczy i Irpieniu. W ciągu krótkiego czasu ustalimy wszystkie informacje o tych ludziach: ich profile w sieciach społecznościowych, gdzie i z kim służą i mieszkają. Technologia pozwala obecnie znaleźć każdego, kto choćby raz trafił w obiektyw" - oznajmił Fedorow na Telegramie.

Dodał, że nie zajmie to dużo czasu ze względu na to, że rosyjscy żołnierze "lubią wrzucać fotografie do internetu i na liczbę kamer na budynkach w miastach". 

Rzeczniczka Praw Człowieka w Ukrainie: W Buczy zabito co najmniej 360 cywilów

W Buczy pod Kijowem zabitych zostało co najmniej 360 cywilów, w tym 10 dzieci; kadyrowcy torturowali ludzi - oświadczyła w sobotę ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa. Dodała, że w Mariupolu najeźdźcy palą ciała cywilów w mobilnych krematoriach, by zatrzeć ślady zbrodni.

Przy ulicy Jabłunskiej w Buczy okupujący miasto rosyjscy żołnierze stworzyli "prawdziwą salę tortur", a według ocalałych mieściła się tam kwatera główna kadyrowców, którzy wypalali ludziom oczy, odcinali części ciała i zamęczali na śmierć nie tylko dorosłych, ale również dzieci - podała agencja Ukrinform, cytując wpis Denisowej na Telegramie.

"Według władz miasta dotychczas potwierdzono, że w Buczy zabitych zostało łącznie 360 cywilów, w tym co najmniej 10 dzieci" - przekazała rzeczniczka praw obywatelskich Ukrainy.

Zdaniem Denisowej w oblężonym przez siły rosyjskie Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy Rosjanie intensywnie używają mobilnych krematoriów do spalania ciał zabitych mieszkańców i zacierania śladów swoich zbrodni.

Według rzeczniczki praw człowieka Rosjanie zbierają ciała z ulic, a następnie spalają je w krematoriach. W ten sposób "oczyszczono" już kilka dzielnic.

Krematoria umieszczono w przemysłowej dzielnicy z magazynami, przy szosie Wołodarskiej. "Okupanci wykorzystują wielkie chłodnie magazynów do przechowywania ciał" - napisała Denisowa.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

DOSTĘP PREMIUM