Władze obwodu ługańskiego: Zniszczone zostały wszystkie obiekty infrastruktury

W obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy nie ocalał żaden obiekt infrastruktury krytycznej ani w ogóle jakiejkolwiek infrastruktury - poinformował w poniedziałek szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.
Zobacz wideo

Hajdaj napisał w Telegramie, że siły rosyjskie świadomie i celowo atakują cele cywilne.

"Rosjanie mają informatorów, którzy naprowadzają ogień na sklepy z ludźmi i magazyny z żywnością. Dlatego każdy atak na domy mieszkalne to zaplanowany akt terroru" - oświadczył urzędnik.

"Szturm pod Zołotem odparto, ale Rosjanie ostrzelali już wszystkie miejscowości w obwodzie" - napisał Hajdaj.

Cywilne bloki mieszkalne i domy zostały zniszczone w Lisiczańsku, Siewierodoniecku, Zołotem, Kreminnej. W Siewierodoniecku całkowicie zniszczono prywatną przychodnię, w Zołotem - obiekt sportowy.

W niedzielę Hajdaj informował, że "prawie cały Siewierodonieck jest pod ostrzałem", w sobotę - że "ostrzeliwane są wszystkie miejscowości w obwodzie".

Ukraiński sztab: W najbliższych dniach prawdopodobna ofensywa na wschodzie kraju

Wojska rosyjskie kontynuują tworzenie ofensywnego zgrupowania na wschodzie i w najbliższych dniach możliwe jest wznowienie działań ofensywnych w tym regionie - informuje w poniedziałek rano sztab ukraińskiej armii.

"Przeciwnik kontynuuje tworzenie zgrupowania ofensywnego do działań na kierunku słobożanskim (obwód charkowski). Prawdopodobnie w najbliższych dniach spróbuje wznowić ofensywę" - podano w raporcie sztabu.

Sztab podaje również, że Rosjanie przygotowują i wysyłają pododdziały i sprzęt 60. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej 5. Armii Ogólnowojskowej w punkcie dyslokacji w Kraju Nadmorskim, które następnie zostaną prawdopodobnie skierowane do obwodu donieckiego Ukrainy.

Opisując sytuację na froncie, sztab podaje, że kontynuowana jest częściowa blokada Charkowa i artyleryjski ostrzał części miasta.

W okolicach Iziumu w obwodzie charkowskim przeciwnik prowadzi zwiad z wykorzystaniem bezzałogowców Orłan-10. Podjął również nieudaną próbę ofensywy w kierunku miejscowości Dowhenke i Dmytriwka.

W obwodzie ługańskim walki trwają w rejonie Popasnej, Rubiżnego, Nyżnego i Nowobachmutiwki. Rosjanie przeprowadzili też nieudaną próbę szturmu w okolicach miejscowości Zołote. W obwodzie donieckim kontynuowane są walki o Mariupol, m.in. wojska rosyjskie przy wsparciu lotnictwa i artylerii szturmują zakłady Azowstal i port morski.

W obwodach donieckim i ługańskim siły ukraińskie odparły cztery ataki przeciwnika, niszcząc pięć czołgów, osiem wozów opancerzonych, pięć samochodów i osiem systemów artyleryjskich.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj -> TOK FM PREMIUM