"Wyciągną wnioski z tamtej katastrofy". Generał Pacek ostrzega przed rosyjską ofensywą w Donbasie

Rosja, której nie udało się od 24 lutego złamać oporu Ukrainy, koncentruje siły w Donbasie. - Rosjanie ściągają artylerię, pojazdy pancerne. Sądzę, że rosyjskie wojska wyciągną wnioski z katastrofy, która wydarzyła się wcześniej na tej wojnie. To nie są dobre informacje, ale trzeba się z tym liczyć - ocenił w TOK FM gen. prof. Bogusław Pacek.
Zobacz wideo

Rosja prawie zakończyła przygotowania do ofensywy w Donbasie - ocenił w poniedziałek rzecznik ukraińskiego ministerstwa obrony Ołeksandr Motuzjanyk. - Przewidujemy, że gdzieś w najbliższej przyszłości rozpoczną się aktywne działania wojenne na tych terytoriach (w Donbasie). Jednocześnie armia ukraińska jest na to gotowa – powiedział. Dodał, że w ostatnim czasie w obwodach donieckim i ługańskim wzdłuż linii rozgraniczenia liczebność wojsk rosyjskich znacznie wzrosła i będzie nadal rosnąć.

Jak mówił w TOK FM generał dywizji w stanie spoczynku prof. Bogusław Pacek, przed nami "przełomowy moment" wojny w Ukrainie. – Zapowiadają się ciężkie walki. Rosjanie ściągają artylerię, pojazdy pancerne wsparcie. Sądzę, że rosyjskie wojska wyciągną wnioski z katastrofy, która wydarzyła się wcześniej na tej wojnie. To nie są dobre informacje, ale trzeba się z tym liczyć – przestrzegał dyrektor Instytutu Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego.

Generał prof. Pacek podkreślił, że niewiadomą pozostaje taktyka Rosjan. – Czy to będzie zmasowany atak i niszczenie wszystkiego w zasięgu wzroku, czy też nadal Putinowi przyświeca cel odbudowy imperium. Wówczas możemy mieć do czynienia z atakami na wybrane cele i dążeniem do złamania Ukraińców – wskazywał w rozmowie z Wojciechem Muzalem.

Dziennikarz TOK FM pytał eksperta, jak interpretować weekendowe - niezapowiedziane – ćwiczenia wojskowe Rosjan w Kaliningradzie. Według agencji Interfax manewry miały objąć "symulację ataków na cele powietrzne i naziemne". – Rosja gra na kilku fortepianach jednocześnie. Rosjanie widzą, że dzieje się coś, czego się nie spodziewali. Zachód pomaga Ukrainie i to jest istotny czynnik, który pozwala im zwyciężać. Rosjanie robią i będą robić wiele, żeby zastraszyć Zachód, zmniejszyć zapędy do pomocy. Putin wie, że Ukraina się nie podda, a ma szansę nawet wygrać, jeżeli będzie wspierana skutecznie przez państwa z zewnątrz – podkreślił dyrektor Instytutu Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj -> 

DOSTĘP PREMIUM