Szwecja i Finlandia w NATO już latem? "Rosja popełniła strategiczny błąd"

Szwecja i Finlandia jeszcze tego lata mogą przyłączyć się do NATO. Nordyckie kraje, które dotychczas pielęgnowały swoją długoletnią tradycję neutralności, w obliczu rosyjskiej agresji w Ukrainie zmieniły swoje podejście do członkostwa w sojuszu Północnoatlantyckim.
Zobacz wideo

Jak podaje dziennik "The Times" powołując się na informacje od amerykańskich urzędników, podczas rozmów ministrów spraw zagranicznych członków NATO, które miały miejsce w ubiegłym tygodniu, dyskutowano o wstąpieniu Szwecji i Finlandii do Sojuszu. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele obu tych krajów.

"Rosja popełniła poważny strategiczny błąd" - pisze "The Times" i dodaje, że przyłączenie Szwecji i Finlandii do NATO mogłoby się sfinalizować jeszcze tego lata. 

Szwedzi i Finowie zmieniają swoje podejście do NATO - koniec z neutralnością?  

Dotychczas zarówno Szwecja, jak i Finlandia podtrzymywały tradycję neutralności, jednak wojna w Ukrainie zmieniła podejście obu krajów do członkostwa w NATO. 

Jak podaje Reuters, sondaże wskazują, że większość Szwedów zaczęła popierać wstępnie ich kraju do Sojuszu, jeśli na podobny krok zdecyduje się Finlandia. Tymczasem w niedawnym sondażu przeprowadzonym dla publicznego nadawcy YLE członkostwo w NATO popiera już 62 procent Finów, a jedynie 16 procent jest temu przeciwnych.

Rosja przeciwna powiększaniu NATO - "to nie przyniesie Europie stabilizacji"

Rosja ostrzega Szwecję i Finlandię przed przystąpieniem do Paktu Północnoatlantyckiego grożąc, że miałoby to swoje konsekwencje zarówno militarne, jak i polityczne. Sztokholm i Helsinki zastanawiają się więc, czy możliwe będą krótkoterminowe gwarancje bezpieczeństwa, które obowiązywałyby w okresie przejściowym.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg stwierdził, że NATO „znajdzie sposoby na te obawy".

- Szwecja i Finlandia od lat blisko współpracują z państwami NATO w zakresie interoperacyjności wojskowej i ćwiczeń, a także spełniają standardy Sojuszu w obszarze politycznej, demokratycznej i cywilnej kontroli nad instytucjami bezpieczeństwa i siłami zbrojnymi – tłumaczył Jens Stoltenberg. - Nie ma innych krajów, które byłyby bliżej NATO – dodał.

Kraje członkowskie NATO - zobacz, kto tworzy Pakt Północnoatlantycki

Obecnie Pakt Północnoatlantycki tworzy 30 państw. Kraje należące do NATO można podzielić na członków założycieli i te państwa, które w kolejnych latach dołączały do sojuszu. Państwa założycielskie, które w 1949 roku powołały do życia NATO, to: Belgia, Dania, Francja, Holandia, Islandia, Kanada, Luksemburg, Norwegia, Portugalia, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Włochy. W kolejnych latach do Sojuszu dołączali:

  • w 1952 roku Grecja i Turcja, 
  • w 1955 roku Niemcy, 
  • w 1982 roku Hiszpania. 
  • w 1999 roku Czechy, Polska i Węgry, 
  • w 2004 roku Bułgaria, Estonia, Litwa, Łotwa, Rumunia, Słowacja i Słowenia, 
  • w 2009 roku Albania i Chorwacja, 
  • w 2017 roku Czarnogóra, 
  • w 2020 roku Macedonia Północna.  

Procedura przystąpienia do NATO - jakie warunki muszą spełnić kraje, które chcą przyłączyć się do Sojuszu?

Jak czytamy na stronie NATO:  - Każdy europejski kraj, który jest w stanie przyjąć i promować zasady wyrażone w Traktacie Waszyngtońskim oraz działać na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa w regionie euroatlantyckim, może stać się członkiem NATO na zaproszenie Rady Północnoatlantyckiej

Warunki członkostwa w NATO opisuje artykuł 10 traktatu waszyngtońskiego. Państwo, które chce wstąpić do Sojuszu musi uzyskać jednomyślną zgodę dotychczasowych członków.

- Gdy dane państwo wyrazi chęć wstąpienia w szeregi Sojuszu, NATO może odpowiedzieć zaproszeniem do przystąpienia do Planu Działania na rzecz Członkostwa. Jego celem jest przygotowanie danego kraju do wypełniania obowiązków członka Sojuszu, aczkolwiek uczestnictwo w Programie nie gwarantuje członkostwa – napisano na stronie internetowej Paktu Północnoatlantyckiego.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM