Nowy pakiet amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy. To sprzęt wart 800 mln dolarów

Prezydent USA Joe Biden ogłosił w środę zatwierdzenie nowego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy. W jego skład wejdą m.in. systemy artyleryjskie, pojazdy opancerzone oraz śmigłowce.
Zobacz wideo

- Nowy pakiet pomocy będzie zawierał wiele z wysoce skutecznych systemów broni, które już dostarczamy, a także nowe zdolności skrojone pod szerszy atak Rosji, którego spodziewamy się na wschodniej Ukrainie - powiedział Joe Biden. Wśród nowego sprzętu, który ma być przekazany Ukrainie, prezydent Stanów Zjednoczonych wymienił systemy i amunicję artyleryjską, pojazdy opancerzone oraz dodatkowe śmigłowce.

Biden nie podał dalszych szczegółów dotyczących uzbrojenia, ani ilości przekazywanego sprzętu. Dodał, że USA kontynuują też pomoc w przekazywaniu sprzętu wojskowego od innych sojuszników.

Amerykański prezydent ocenił, że zachodnie dostawy broni na Ukrainę były kluczowe w podtrzymaniu ukraińskiej walki i pomogły w odparciu pierwszej fali ataków. - Nie możemy na tym poprzestać. Jak zapewniłem prezydenta Zełenskiego, Amerykanie będą dalej wspierać odważny naród ukraiński w jego walce o wolność - powiedział prezydent USA.

Biden rozmawiał z Zełenskim na temat dostaw broni

Biden ogłosił nowy pakiet po rozmowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Rozmowa dotyczyła wsparcia USA dla Ukrainy. 

- Prezydent Biden zadzwonił do prezydenta Zełenskiego, by poinformować go na temat kontynuowanego wsparcia USA dla Ukrainy - przekazał przedstawiciel Białego Domu dziennikarzom. Dodał, że rozmowa trwała blisko godzinę.

O przekazanie ciężkiej artylerii i innego uzbrojenia apelował w środę Zełenski w opublikowanym w mediach społecznościowych apelu wideo w języku angielskim.

Zełenski przekazał na Twitterze, że środowa rozmowa z Bidenem dotyczyła dodatkowego pakietu wsparcia obronnego i ewentualnej pomocy makrofinansowej.

DOSTĘP PREMIUM