Pożar na pokładzie rosyjskiego krążownika "Moskwa". Strona ukraińska: trafiony rakietami Neptun

Rosyjski krążownik "Moskwa" został ostrzelany. Szef odeskiej administracji Maksym Marczenko informuje, że rosyjski statek ma być poważnie uszkodzony.

Krążownik to jeden z symboli agresji Rosji na Ukrainę, jest uważany za jeden z najpotężniejszych okrętów rosyjskich na Morzu Czarnym. To ten sam statek, który na na początku wojny zaatakował Wyspę Węży, A wymiana zdań między rosyjską a ukraińska armia stała się hasłem tej wojny. Gdy załoga rosyjskiego krążownika kazała Ukraińcom złożyć broń i poddać się, Ukraińcy odpowiedzieli im w krótkich, żołnierskich słowach, że tego nie zrobią. 

Szef odeskiej administracji Maksym Marczenko poinformował w mediach społecznościowych, że : Krążownik rakietowy "Moskwa" udał się dziś dokładnie tam, gdzie został wysłany przez strażników granicznych na Wyspie Węży. Rakiety Neptun, strzegące Morza Czarnego, spowodowały bardzo poważne uszkodzenia rosyjskiego statku.

Jak podało w czwartek rosyjskie Ministerstwo Obrony, na krążowniku rakietowym "Moskwa" na Morzu Czarnym w wyniku pożaru zdetonowała amunicja. Załoga została ewakuowana, przyczyna pożaru jest badana, poinformowało ministerstwo. -W wyniku pożaru na krążowniku rakietowym "Moskwa" zdetonowała amunicja. Statek został poważnie uszkodzony – informuje ministerstwo w komunikacie.

"Olbrzymi cios"

Jeden z najważniejszych okrętów wojennych Rosji, krążownik rakietowy Moskwa, dryfuje opuszczony, a być może spoczywa na dnie Morza Czarnego; to olbrzymi cios dla rosyjskich sił zbrojnych, które od 50 dni atakują Ukrainę – pisze w czwartek portal CNN, cytując ekspertów.

- Tylko strata okrętu podwodnego zdolnego wystrzeliwać pociski balistyczne albo Kuzniecowa (jedynego lotniskowca Rosji) byłaby większym ciosem dla rosyjskiego morale i reputacji marynarki wojennej w rosyjskim społeczeństwie – powiedział emerytowany kapitan amerykańskiej marynarki Carl Schuster, były dyrektor operacji w połączonym centrum wywiadu dowództwa USA na Pacyfiku.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->

TOK FM PREMIUM